• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Superszybki internet coraz bliżej. Ważne porozumienie w sprawie 5G

Superszybki internet coraz bliżej. Ważne porozumienie w sprawie 5G
Foto: Shutterstock Foto: Pasmo 700 Mhz (694-790 MHz) zgodnie z porozumieniem ma być przypisane do szerokopasmowych usług internetowych od 30 czerwca 2020 r.

Przedstawiciele państw unijnych i Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie rezerwacji częstotliwości, które pozwolą na budowę superszybkiego internetu 5G w całej UE.

Chodzi o pasmo 700 Mhz (694-790 MHz), które zgodnie z porozumieniem ma być przypisane do szerokopasmowych usług internetowych od 30 czerwca 2020 r.

Przełom w codziennym życiu

Plan dotyczący zapewnienia dostępu do internetu mieszkańcom UE został przedstawiony przez Komisje Europejską we wrześniu. Przewiduje on m.in., że wszystkie obszary miejskie, główne szlaki drogowe i kolejowe powinny mieć niezakłócony zasięg sieci komórkowej piątej generacji 5G.

Technologia ta ma umożliwić przełom w wykorzystaniu internetu w codziennym życiu - od komunikowania się urządzeń miedzy sobą, poprzez wykorzystanie sieci przez autonomiczne samochody, aż do monitorowania stanu zdrowia dzięki spływającym na bieżąco raportom z urządzeń takich jak np. inteligentne zegarki.

Aby UE mogła się liczyć w globalnym wyścigu o najlepsze wykorzystanie potencjału cyfrowych możliwości, musi umożliwić jak najszybsze dostarczenie internetu wysokiej prędkości na jak największym obszarze. Komisja chce, by do końca obecnej dekady zasięg 5G był dostępny komercyjnie w przynajmniej jednym z głównym miast w każdym państwie członkowskim.

Kluczowe znaczenie

UE chce wykorzystywać do tego pasmo 700 MHz. Osiągnięte właśnie porozumienie ma kluczowe znaczenie, bowiem w wielu państwach, obecnie na tych częstotliwościach nadają niektóre stacje telewizyjne. Konieczne będzie ich przeniesienie na zakresy niższych częstotliwości.

- Wysokiej jakości mobilny internet wszędzie i dla wszystkich będzie możliwy tylko dzięki nowoczesnym regulacjom i infrastrukturze. Ta propozycja da operatorom szanse na wdrożenie 5G szybko i na czas - podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu odpowiedzialna za sprawozdanie PE w tej sprawie europosłanka Patrizia Toia.

Kompromis przewiduje elastyczność. Te państwa członkowskie, które nie będą w stanie już od połowy 2020 r. oddać 700 Mhz na 5G, będą mogły opóźnić w szczególnie uzasadnionych przypadkach proces o dwa lata.

Polska ma problem?

W Polsce przeszkodą do wprowadzenia innowacyjnych zmian mogą być kraje za naszą wschodnią granicą, ponieważ sposób w jaki korzystają z pasma 700 MHz, może zakłócać działanie sieci w Polsce, przynajmniej na terenach przygranicznych, ok. 60-100 kilometrów w głąb kraju.

Ukraina wykorzystuje to pasmo do transmisji telewizyjnych, Białoruś na łączność specjalną, a Rosja w obwodzie kaliningradzkim na potrzeby wojska. Podobny problem ma także Rumunia, jeśli chodzi o granicę ukraińską. Dlatego też Polska i Rumunia poprosiły o pomoc Komisję Europejską o wsparcie negocjacyjne, jednak do tej pory nie było one konieczne. Źródła zbliżone do rozmów informowały w czwartek PAP, że pertraktacje na poziomie technicznym w tej sprawie idą na razie bez przeszkód.

Aby przepisy weszły w życie muszą być jeszcze formalnie zatwierdzone przez państwa członkowskie w Radzie UE i Parlament Europejski.

Ściągasz filmy z internetu? Zobacz co ci grozi:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
madzia_laniska
Zamiast 5g, to mogliby jakiś darmowy internet zaserwerować. Póki co tylko Areo 2 coś takiego oferuje, warto zeby inni dostawcy też o to zadbali.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kacper_mielecki
Mi te 512 wystarczy, ale mogliby zwiększyć limit. W każdymr azie dobrze ze przedłużyli, bo już się martwiłem.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AdamGrodzisk
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane