• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Specjalna aplikacja na Euro 2016. Ostrzeże kibiców przed terrorystami

Aplikacja na Euro 2016 Odtwórz: Aplikacja na Euro 2016
Foto: Sebastien Nogier/EPA, Reuters | Video: TVN24 BiS Foto: Aplikacja jest dostępna w językach angielskim i francuskim | Video: Aplikacja na Euro 2016

Francuskie MSW poinformowało w środę o uruchomieniu specjalnej aplikacji o nazwie SAIP, która ma ostrzegać kibiców na Euro 2016 przed zagrożeniem terrorystycznym. Za jej pomocą będzie można też szybko wezwać pomoc.

- Nowa aplikacja będzie dostępna przez telefon komórkowy za pośrednictwem AppStore i Google Play. Jeśli aktywujemy swoją lokalizację i wybierzemy region, z którego chcemy dostawać informacje, to w razie zagrożenia dostaniemy powiadomienie. Aplikacja przygotowana jest specjalnie na Euro 2016 - wyjaśniał Michel Delpuech z francuskiego MSW.

Aplikacja jest dostępna w językach angielskim i francuskim.

Duży nacisk na bezpieczeństwo

Sprawy dotyczące bezpieczeństwa podczas imprezy skupiają bardzo dużo uwagi. Wszystko przez wydarzenia z ostatnich miesięcy, w tym zamachy terrorystyczne w Paryżu z 13 listopada ubiegłego roku, w wyniku których śmierć poniosło 130 osób. Doszło do nich m.in. w pobliżu Stade de France, gdzie toczył się wówczas towarzyski mecz Francji z Niemcami. Wiosną z kolei o muzułmańskich terrorystach zrobiło się głośno po ataku na lotnisku w Brukseli.

W zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom Euro i kibicom zaangażowanych będzie ponad 90 tys. osób, w tym 77 tys. policjantów, ok. 10 tysięcy specjalnie szkolonych prywatnych agentów ochrony, także 10 tys. żołnierzy, którzy obecnie stacjonują w miastach, gdzie rozgrywane będą mecze.

Każda osoba wchodząca na stadion będzie przeszukana od stóp do głów, a wokół obiektu powstały cztery strefy bezpieczeństwa - zapewnił Philippe Galli, prefekt Seine-Saint-Denis, gdzie znajduje się główny obiekt ME, na którym rozegranych zostanie siedem meczów, w tym Polska - Niemcy.

Podczas ME na Stade de France pracować będzie od 1000 do 1300 stewardów, około 20 procent więcej niż zazwyczaj. Na stadionie i w bezpośrednim jego otoczeniu pełnić będzie służbę około tysiąca funkcjonariuszy sił porządkowych. W obserwacji najbliższego otoczenia pomagać będzie około 50 dodatkowo zainstalowanych kamer.

Na Polach Marsowych, w pobliżu wieży Eiffla, powstała wielka Strefa Kibica, mogąca pomieścić 92 tys. fanów. Strefa jest całkowicie ogrodzona, monitorowana przez 40 kamer. Przy bramkach wejściowych i wyjściowych będzie obowiązywał podwójny system kontroli tożsamości. Nad bezpieczeństwem kibiców będzie czuwać 400 agentów cywilnych wewnątrz strefy oraz znacznie silniejsze siły policyjne i żandarmerii w najbliższej okolicy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
Mam nadzieję że odpowiednio przygotowali sprzęt dla ludzi w razie ataków terrorystycznych, mianowicie chodzi o pudełka z kredą i dzbany kwiatów.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kaj_sylwia_asta_modberg
Fajnie by było jeszcze jakby ta aplikacja działała wywala mnie na samym początku i pyta czy wysłać raport błędu do tego nie ma po angielsku .... nie żebym miał jakiś stary telefon ale na galaxy 7 edge czy na xperie Z5 którymi się posługuje na codzień... powinno działać...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane