• rozwiń

Korzystasz z SMS-ów banku? Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać

Korzystasz z SMS-ów banku? Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać
Foto: Shutterstock Foto: Jak korzystać z SMS-ów w bankowości mobilnej?

Kody SMS są takim samym zabezpieczeniem dla konta bankowego, jak szyfr do sejfu czy pęk kluczy do szkatułki z cenną zawartością. Należy zatem dbać o ich bezpieczeństwo, bo stanowią łakomy kąsek dla przestępców. Oto cztery rady, jak korzystać z SMS-ów, które otrzymujemy z banku, jeśli chcemy odpowiednio strzec pieniędzy gromadzonych na naszym koncie.

Jednorazowe kody SMS to wiadomości, które otrzymujemy z banku na telefon komórkowy. Służą do potwierdzania zleceń, które składamy w bankowości internetowej i mobilnej.

Najczęściej dyspozycje te dotyczą wykonania przelewu, ale też weryfikacji tożsamości posiadacza rachunku, autoryzacji operacji dokonywanych za pośrednictwem serwisu internetowego i telefonicznego, przez SMS ustawiamy limity transakcji czy zmieniamy dane osobowe.Jeśli przestępca uzyska dostęp do kodów SMS, może więc w pełni zarządzać rachunkiem bankowym. 

Oto, jak należy strzec kodów SMS:

1. Zabezpiecz telefon

Warto chronić telefon, na który otrzymujemy kody z banku. Można to robić na różne sposoby, np. stosować hasła do blokowania telefonu. Lepiej unikać także udostępniania go osobom trzecim.

2. Blokada w przypadku zagubienia

W przypadku zagubienia telefonu, który służy nam do posługiwania się kodami SMS, należy zablokować go w banku.

Można tego często dokonać poprzez wizytę w banku, rozmowę telefoniczną czy też za pośrednictwem serwisu internetowego, jeśli taka usługa jest możliwa w danym banku.

Kolejne kroki powinniśmy skierować do operatora sieci komórkowej po duplikat karty SIM, z którym należy powrócić do banku, by na nowo odblokować numer i umożliwić otrzymywanie kodów SMS.

3. Weryfikuj stronę

Warto zwrócić uwagę na to, by kody SMS wprowadzać tylko na odpowiedniej stronie logowania do bankowości internetowej.

Serwisy bankowe są często celem ataków hakerów. Należy nauczyć się, jak odróżniać prawdziwą stronę logowania od fałszywej.

4. Uważnie sprawdzaj dane

Otrzymując SMS z kodem, należy uważnie przeczytać całą jego treść: dane odbiorcy, np. jego numer rachunku, kwotę przelewu, a także, czy wszelkie pozostałe dane są zgodne z dyspozycją, którą wydaliśmy.

Zobacz: Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej? (Wideo z 15.03.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Skubi123
najlepszym zabezpieczeniem jest dodać drugi numer do autoryzacji przelewów np. żony. Wtedy haker musiałby się dostać do aż 2 telefonów aby cokolwiek przelać z konta.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jan_nowak0eus
Nie ma takiej potrzeby, w wielu bankach tokeny są generowane na podstawie danych do przelewu więc taki token i tak nie zadziała złodziejowi bo zwyczajnie nie będzie pasował do jego danych. To już nie te czasy, że token był uniwersalny i można było nim zatwierdzić dowolny przelew.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane