• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Śmiertelny wypadek z udziałem autonomicznego auta. Prokuratura: firma Uber bez zarzutów

Wypadek Ubera. Samochód nie potraktował kobiety jak przeszkody Odtwórz: Wypadek Ubera. Samochód nie potraktował kobiety jak przeszkody
Wypadek Ubera. Samochód nie potraktował kobiety jak przeszkody "Źródło: TVN24 BiS"

Firma Uber nie ponosi odpowiedzialności za śmiertelny wypadek z udziałem jej samochodu autonomicznego. Należy jednak kontynuować śledztwo w sprawie zachowania awaryjnego kierowcy, który miał czuwać nad przebiegiem testu - stwierdziła prokuratura hrabstwa Yavapai w Arizonie.

W marcu 2018 r. w miejscowości Tempe w Arizonie zginęła kobieta potrącona przez samojezdnego SUV-a XC90 Ubera, który poruszał się po drodze publicznej bez należytego nadzoru ze strony pracownika firmy.

W konsekwencji firma wycofała samojezdne auta z dróg i zawiesiła prace nad projektem przez większość 2018 r., by powrócić do testów dopiero w grudniu.

Dalsze dochodzenie

W upublicznionym we wtorek liście biuro prokuratora hrabstwa Yavapai zaznacza, że nie ma podstaw prawnych do wysunięcia zarzutów wobec firmy, nie podając uzasadnienia tej decyzji.

W opinii biura dalszemu dochodzeniu powinna jednak zostać poddana Rafaela Vasquez, która miała kontrolować testy systemów samojezdnych pojazdu w czasie, gdy doszło do wypadku.

Według policyjnego raportu z czerwca Vasquez może zostać oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci. Pracownica Ubera miała podczas zdarzenia korzystać z serwisu streamingowego na smartfonie i nie patrzeć na drogę. Materiał wideo z kamery umieszczonej w kabinie pojazdu wskazuje, że Vasquez skierowała wzrok na przednią szybę dopiero na około pół sekundy przez staranowaniem 49-letniej Elaine Herzberg.

Prokuratura hrabstwa Yavapai odesłała sprawę do bliźniaczej placówki w hrabstwie Maricopa, na wniosek której analizowała sprawę. Najnowszych doniesień nie skomentowali ani firma Uber, ani Rafaela Vasquez, ani przedstawiciel prokuratury w Maricopie.

Krajowy Zarząd Bezpieczeństwa Transportu USA (NTSB) i Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Transportu Autostradowego (NHTSA) prowadzą obecnie własne dochodzenia w sprawie wypadku w Tempe.

Uber zawarł ugodę z rodziną kobiety, którą potrącił samochód autonomiczny. Strony nie ujawniły szczegółów zawartej ugody.

Cios dla przemysłu

Jak pisze Reuters, zdarzenie było ciosem dla całego przemysłu pojazdów autonomicznych. Część z firm wstrzymała testowanie nowej technologii, trudniejsze stało się także uzyskanie zezwoleń na testy na drogach publicznych.

Agencja wskazuje, że obecnie nie wypracowano jeszcze standardów bezpieczeństwa dla aut samojezdnych.

W grudniu Uber wznowił testy na ogólnodostępnych drogach, ograniczając je jednak do niewielkiej trasy kołowej w Pittsburgha i decydując, że mogą być prowadzone jedynie podczas dobrej pogody i z dwoma pracownikami na przednich siedzeniach. Ulepszone miało też zostać oprogramowanie samochodu. Uber nie prowadzi obecnie testów w San Francisco i Toronto, które były uprzednio centrami rozwoju programu automatycznej jazdy.

Więcej o autach autonomicznych w artykule Magazynu TVN24.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane