• rozwiń

Temat: Internet

Przegląd prasy: Pospolity przestępca też poluje w sieci

Przegląd prasy: Pospolity przestępca też poluje w sieci

Już nie tylko złodzieje haseł do kont bankowych czy osoby wyłudzające dane wyszukują ofiary w internecie. Coraz częściej czynią to sprawcy rozbojów i gwałciciele – pisze "Rzeczpospolita".

- Nawiązują wirtualny kontakt, obłaskawiają poznaną osobę, w końcu proponują spotkanie, które często ma dramatyczny finał. Ofiary są bite, okradane, nawet gwałcone - powiedziała "Rzeczpospolitej" Iwona Kuc z Komendy Głównej Policji.

Wykorzystują zaufanie

Skala zjawiska jest trudna do oszacowania, bo statystyki nie wyodrębniają spraw, w których sprawca i przyszła ofiara poznały się w sieci. Jednak zdaniem Kuc "zdarzeń, których początkiem jest znajomość nawiązana w sieci, notuje się coraz częściej".

Eksperci tłumaczą, że tak musi być przy coraz powszechniejszym dostępie do internetu. O ile cyberprzestępcy potrzebują informatycznej wiedzy, by się wzbogacić, o tyle sprawcy pospolitych nadużyć bazują na jednym: zdobyciu zaufania ofiary.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane