• rozwiń

Polska staje się regionalnym liderem IT. A konflikt rosyjsko-ukraiński nam w tym pomaga

Polska staje się regionalnym liderem IT. A konflikt rosyjsko-ukraiński nam w tym pomaga
Foto: Shutterstock Foto: Wojna na Ukrainie spowodowała, że zyskuje nasz rynek IT

Wojna na Ukrainie spowodowała, że zyskuje nasz rynek IT – donosi "Puls Biznesu". Konflikt rosyjsko-ukraiński wywiera ogromny wpływ na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Najwięcej mówi się o polskich produktach eksportowych, dla których z powodu rosyjskiego embarga trzeba szukać nowych rynków zbytu. Konsekwencje dotyczą także np. usług IT, które w Polce rozwijają się bardzo szybko, a nasz kraj staje się regionalnym liderem.

Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej rośnie liczba oświadczeń o zamiarze zatrudnienia wydawanych przez firmy IT obcokrajowcom. W 2012 r. było ich 460, rok później 686, a w 2014 r. aż 3227. 90 proc. dotyczyło Ukraińców.

Wpływ geopolityki

Jak podkreśla Radosław Szmit z SMT Software, konflikt podkopał zaufanie do rosyjskich i ukraińskich firm informatycznych.

- Zachodnie przedsiębiorstwa poszukujące zleceniobiorców w mniej oficjalnych rozmowach dystansują się od wyboru firm z tych krajów ze względów geopolitycznych. W stosunku do firm ukraińskich chodzi o unikanie dodatkowego ryzyka, a do rosyjskich to może nie forma sankcji, ale bardziej swoisty bojkot - mówi Radosław Szmit.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane