• rozwiń
  • WIG20 2166.10 -0.35%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:01

Dostosuj

Hyperloop przyspiesza. Wojna gigantów na horyzoncie

Hyperloop przyspiesza. Wojna gigantów na horyzoncie
Foto: Wikimedia (CC BY-SA 4.0)/ Camilo Sanchez Foto: Prototyp ma zostać pokazany na pustyni w Las Vegas jeszcze w tym tygodniu.

Elon Musk powinien już czuć na plecach oddech rywali. Na rynku pojawia się coraz więcej projektów ultraszybkich pojazdów. Bardzo podobny projekt zapowiedział kolejny zespół inżynierów. Jednak wiele czasu minie zanim wynalazek będzie powszechnie dostępny.

Hyperloop Transportation Technologies (HTT), przedsiębiorstwo prowadzone przez NASA i byłych pracowników Boeinga, ogłosiło stworzenie prototypu niezwykle szybkiego środka transportu.

Przypomina ten stworzony przez Elona Muska i potrafi pędzić z prędkością ponad 1200 km/h. Wynalazek jest już prawnie chroniony.

Szybki i bezpieczny

Prototyp ma zostać pokazany na pustyni w Las Vegas jeszcze w tym tygodniu. Firma jednak ogłosiła demonstrację urządzenia dwa dni przed tym, jak ich największy rywal zaplanował prezentację ewolucji swoich pojazdów... również na piaskach w Las Vegas. Siedziby obu firm zlokalizowane są w Los Angeles.

- Pod względem bezpieczeństwa system jest niemal niezawodny. W przypadku awarii zasilania pojazd nadal będzie lewitować, a dopiero po osiągnięciu prędkości minimalnej urządzenie dotknie ziemi  - powiedział Bibop Gresta, dyrektor HTT.

Tort do podziału

Do walki o wygraną w technologicznej wojnie włącza się również inny gracz, skyTran, zlokalizowany w parku naukowym NASA koło San Francisco. Firma zdążyła już zaprezentować technologię, która wykorzystuje współpracę dwu- i czteroosobowych pojazdów przy zachowaniu rekordowych prędkości. SkyTran uzyskało dofinansowanie NASA w wysokości 30 mln dolarów, m.in. na budowę specjalnego toru w Nigerii.

Podczas gdy modele SpaceX są finansowane ze środków Elona Muska, HTI współpracuje z dawnym inwestorem Ubera, Shervinem Pishevarem, zaś HTT bazuje na dotacjach.

O technologiach Hyperloop  stało się głośno w 2013 roku, kiesy Musk, twórca Tesli, ogłosił plany stworzenia najnowocześniejszego środka transportu, umożliwiającego pokonanie tysięcy kilometrów w rekordowo krótkim czasie. Zawdzięcza to swoim opływowym kształtom, przypominającym długą tubę. Ponadto nie wymaga wykorzystania szkodliwych dla środowiska paliw - wykorzystuje siłę pola magnetycznego.

Zobacz. Cisza w pociągu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Rogaland36
"Zawdzięcza to swoim opływowym kształtom, przypominającym długą tubę. Ponadto nie wymaga wykorzystania szkodliwych dla środowiska paliw - wykorzystuje siłę pola magnetycznego"

A poduszka magnetyczna to sie z powietrza wezmie? Gdzies energie trzeba wytworzyc, a potem ja dostarczyc.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MAAH
Energię można wytworzyć z nieszkodliwych dla naszego środowiska surowców, w przeciwieństwie do tych używanych obecnie - benzyna, ropa etc. Można użyć do tego celu chociażby atomu lub odnawialnych źródeł energii.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane