• rozwiń
  • WIG20 2323.55 -0.03%
  • WIG30 2671.09 -0.15%
  • WIG 60508.23 -0.03%
  • sWIG80 11974.92 +0.69%
  • mWIG40 4101.41 -0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:51

Dostosuj

Kradzież danych z 500 milionów kont. Amerykanie oskarżają rosyjskich szpiegów

Rosyjscy szpiedzy wśród oskarżonych o atak na komputery Yahoo Odtwórz: Rosyjscy szpiedzy wśród oskarżonych o atak na komputery Yahoo
Foto: AFP/EastNews Foto: Rosyjscy szpiedzy wśród oskarżonych o atak na komputery Yahoo | Video: Rosyjscy szpiedzy wśród oskarżonych o atak na komputery Yahoo

Amerykańskie władze oskarżyły w środę cztery osoby, w tym dwóch rosyjskich szpiegów, o kradzież danych z 500 mln kont użytkowników serwisu Yahoo, do której doszło w 2014 r.

Akt oskarżenia został ogłoszony podczas konferencji prasowej. To pierwszy przypadek, kiedy rosyjskim agentom postawiono zarzut przestępstw cybernetycznych. Chodzi o Dmitrija Dokuczajewa i jego przełożonego Igora Suszczina - podały władze USA. Obaj byli pracownikami FSB.

Najbardziej poszukiwani cyberprzestępcy

Poza nimi Amerykanie oskarżyli rosyjskiego hakera Aleksieja Bielana i Karima Bartova, urodzonego w Kazachstanie obywatela Kanady. Bielan znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych przez USA cyberprzestępców.

Amerykański departament sprawiedliwości podał, że Bartov został zatrzymany we wtorek w Kanadzie, a jego sprawa jest omawiana z tamtejszymi władzami. Bielana aresztowano natomiast w jednym z europejskich państw w czerwcu 2013 roku, jednak udało mu się uciec i uniknąć tym samym ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

47 punktów w akcie oskarżenia

W liczącym 47 punktów akcie oskarżenia wyliczono, że podejrzani dopuścili się m.in. szpiegostwa gospodarczego, oszustw komputerowych, kradzieży tajemnic handlowych.

Informując o włamaniu, Yahoo we wrześniu ubiegłego roku zapewniał, że podjął współpracę z amerykańskimi władzami. Firma podejrzewała, że za atakiem cybernetycznym stał rząd jakiegoś kraju.

W grudniu 2013 roku doszło do jeszcze większego wycieku danych z systemów Yahoo. Hakerzy przechwycili dane dotyczące miliarda kont internetowych. Jednak tamta sprawa nie była powiązana z wydarzeniami z 2014 roku.

Jak podaje agencja Reutera, na początku 2014 roku Bielan wykorzystał swoje kontakty w rosyjskich służbach specjalnych do ataku na sieci należące do Yahoo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (1)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane