• rozwiń

Podniebna rewolucja coraz bliżej. Brytyjski gigant dołącza do wyścigu

Ponaddźwiękowy samolot wystartuje po raz pierwszy już w 2023 roku Odtwórz: Ponaddźwiękowy samolot wystartuje po raz pierwszy już w 2023 roku
Ponaddźwiękowy samolot wystartuje po raz pierwszy już w 2023 roku "Źródło: TVN24 BiS"

Brytyjski producent silników odrzutowych Rolls-Royce zaprojektował system napędowy dla latającej taksówki i rozpoczyna poszukiwania partnerów, którzy pomogą w komercjalizacji projektu. Maszyna mogłaby się pojawić na niebie już na początku przyszłej dekady.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w niedzielę, latająca taksówka pionowego startu i lądowania ma zabrać na pokład od czterech do pięciu osób. Maszyna o zasięgu około 800 kilometrów, poleci z maksymalną prędkością 400 kilometrów na godzinę.

Pojazd koncepcyjny wykorzystuje technologię turbiny gazowej do wytwarzania energii potrzebnej do zasilania sześciu silników elektrycznych, zaprojektowanych tak, aby miały niski poziom hałasu - poinformowała firma w oświadczeniu na stronie.

Szczegóły projektu mają zostać zaprezentowane w czasie międzynarodowych targów lotniczych Farnborough Airshow rozpoczynających się w poniedziałek.Jak pisze Reuters, firma poszukuje partnera lotniczego, który zapewni elementy systemu elektrycznego i konstrukcji, aby pomóc w komercjalizacji projektu.

Nie pierwsza firma

Tym samym brytyjska firma dołącza do grona firm już pracujących nad latającymi taksówkami, które w niedalekiej przyszłości mogą zrewolucjonizować podróżowanie.

Wśród nich jest między innymi Airbus, amerykańska firma przewozowa Uber i szereg start-upów, w tym Kitty Hawk wspierany przez współzałożyciela Google'a Larry'ego Page'a.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane