• rozwiń

Oszczędzi czas i nerwy. Tak będzie wyglądał parking przyszłości

Roboty zaparkują samochód Odtwórz: Roboty zaparkują samochód
Foto: Stanley Robotics | Video: TVN24 BiS Foto: Stan zaparkuje auto | Video: Roboty zaparkują samochód

Na lotnisku Gatwick pod Londynem zostaną przeprowadzone testy innowacyjnego systemu parkowania samochodów. Robot o nazwie Stan odholuje auto na odpowiednie miejsce, a w dniu powrotu pasażera podstawi do odbioru. Dzięki takiemu rozwiązaniu na parkingu wokół lotniska zmieści się 30 procent więcej pojazdów. System jest też proekologiczny, bo robotyczny holownik zasilany jest prądem. O szczegółach opowiadał Mateusz Walczak.

System jest niezwykle prosty. Można go obsługiwać za pomocą aplikacji w smartfonie. Po przyjeździe na lotnisko zostawiamy samochód w specjalnej strefie. Wystarczy kilka kliknięć i za moment po nasze auto przyjedzie Stan i odholuje je na parking. System połączony jest z informacjami o naszym locie, więc po powrocie "cztery kółka" będą już na nas czekały w określonym miejscu.

Same plusy

Testy na lotnisku Gatwick ruszą w sierpniu, czyli w szczycie wakacyjnych podróży. Potrwają trzy miesiące. Podobne programy pilotażowe pojawiły się już na lotniskach w Paryżu, Lyonie i Dusseldorfie i są świetnie oceniane przez pasażerów.

Nic dziwnego. Na razie wygląda na to, że program ma same plusy. Roboty pozwalają bowiem na oszczędzenie czasu i nerwów spowodowanych szukaniem wolnego miejsca do zaparkowania.

Co ważne, parking, na które nasze auto zostanie odstawione, nie jest ogólnodostępny i mogą się na nim poruszać tylko roboty. Ogranicza to ryzyko uszkodzenia lub włamania podczas naszej nieobecności.

Producentem robotów jest francuska firma Stanley Robotics, od której robot wziął nazwę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane