• rozwiń

Oszczędzi czas i nerwy. Tak będzie wyglądał parking przyszłości

Roboty zaparkują samochód Odtwórz: Roboty zaparkują samochód
Foto: Stanley Robotics | Video: TVN24 BiS Foto: Stan zaparkuje auto | Video: Roboty zaparkują samochód

Na lotnisku Gatwick pod Londynem zostaną przeprowadzone testy innowacyjnego systemu parkowania samochodów. Robot o nazwie Stan odholuje auto na odpowiednie miejsce, a w dniu powrotu pasażera podstawi do odbioru. Dzięki takiemu rozwiązaniu na parkingu wokół lotniska zmieści się 30 procent więcej pojazdów. System jest też proekologiczny, bo robotyczny holownik zasilany jest prądem. O szczegółach opowiadał Mateusz Walczak.

System jest niezwykle prosty. Można go obsługiwać za pomocą aplikacji w smartfonie. Po przyjeździe na lotnisko zostawiamy samochód w specjalnej strefie. Wystarczy kilka kliknięć i za moment po nasze auto przyjedzie Stan i odholuje je na parking. System połączony jest z informacjami o naszym locie, więc po powrocie "cztery kółka" będą już na nas czekały w określonym miejscu.

Same plusy

Testy na lotnisku Gatwick ruszą w sierpniu, czyli w szczycie wakacyjnych podróży. Potrwają trzy miesiące. Podobne programy pilotażowe pojawiły się już na lotniskach w Paryżu, Lyonie i Dusseldorfie i są świetnie oceniane przez pasażerów.

Nic dziwnego. Na razie wygląda na to, że program ma same plusy. Roboty pozwalają bowiem na oszczędzenie czasu i nerwów spowodowanych szukaniem wolnego miejsca do zaparkowania.

Co ważne, parking, na które nasze auto zostanie odstawione, nie jest ogólnodostępny i mogą się na nim poruszać tylko roboty. Ogranicza to ryzyko uszkodzenia lub włamania podczas naszej nieobecności.

Producentem robotów jest francuska firma Stanley Robotics, od której robot wziął nazwę.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane