• rozwiń

Krajobraz po Brexicie. Roboty zastąpią imigrantów?

Krajobraz po Brexicie. Roboty zastąpią imigrantów?

Decyzja o wyjściu W. Brytanii z Unii Europejskiej zmusi wiele firm bazujących na pracy migrantów do zmiany dotychczasowych modeli biznesowych. Dla części z nich wyjściem z sytuacji będzie skorzystanie z robotów - ocenia think tank Resolution Foundation (RF).

Na raport RF powołuje się dziennik "Financial Times", który przypomina, że prawie jedną trzecią siły roboczej w brytyjskim sektorze rolniczym stanowią migranci. Pracownicy z zagranicy stanowią też istotny procent w innych branżach, takich jak chociażby budownictwie czy przemyśle tekstylnym.

"FT" podkreśla, że zniesienie swobodnego przepływu pracowników odbije się na gospodarce brytyjskiej, a część z pomiotów gospodarczych może mieć problem z zastąpieniem dotychczas zatrudnianych migrantów. W związku z wysokimi kosztami zatrudnienia nowych osób wiele z firm może "zwrócić się w kierunku automatyzacji". Według think tanku RF taki trend może być jednak korzystny.

Roboty, czyli to, czego potrzeba

- To czego Wielka Brytania obecnie potrzebuje, ze swoim wysokim poziomem zatrudnienia, straszną

wydajnością pracy i niskimi nakładami inwestycyjnymi - to więcej robotów - mówił w rozmowie z "FT" analityk RF Adam Corlett. Zdaniem think tanku automatyzacja produkcji będzie jednym z kluczy do osiągnięcia przez Wielką Brytanię wzrostu gospodarczego i zwiększenia poziomu produkcji.

"FT" przypomina, że na podobny krok zdecydowano się w Stanach Zjednoczonych. W Kalifornii w hodowli pomidorów zagranicznych pracowników zastąpiły maszyny po tym jak zakończył się program pozyskiwania z Meksyku pracowników rolnych - Bracero.

Z raportu RF wynika także, że automatyzacja niektórych gałęzi przemysłu nie powinna negatywnie wpłynąć na całość krajowego rynku pracy.

W zeszłym tygodniu przywódcy Wspólnoty zapowiedzieli jednak, że Wielka Brytania może po wyjściu z UE mieć nadal dostęp do wspólnego unijnego rynku, jeśli będzie jednak przestrzegać swobody przepływu osób.

Przyszłość należy do robotów. „To pracownicy idealni”:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marcowa kometa
ehhh Brytyjczycy...wychodzi na to, że wywalczyliście tym referendum więcej pracy, ale dla robotów...a tak nawiasem mówiąc to przykre, że wasi własni rodacy-biznesmeni tak nisko oceniają waszą skuteczność w pracy i waszą wydajność...czas się chyba nad sobą poważnie zastanowić...
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
krzychu_polska__krzychu2009
Nie ma czym się chwalić, daleko mu do człowieka. Ludzie pracują dużo szybciej. Jedynie magazyny. Jasne, wszystko zrobotyzujcie, to świat szybko się wyludni hehe.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane