• rozwiń

Ten "robocik" może uratować ci życie. Stworzyli go Polacy

Ratunek dla ludzkiego życia. Rewolucyjny polski robot Odtwórz: Ratunek dla ludzkiego życia. Rewolucyjny polski robot
Foto: TVN24 BiS | Video: TVN24 BiS Foto: Maleńkiego robota, który naśladuje ruch gąsienicy, opracowali fizycy z Uniwersytetu Warszawskiego | Video: Ratunek dla ludzkiego życia. Rewolucyjny polski robot

Maleńkiego robota, który naśladuje ruch gąsienicy, stworzyli fizycy z Uniwersytetu Warszawskiego. Robot nie ma w sobie żadnej elektroniki, ale w niedalekiej przyszłości może ratować ludzkie życie. - Jeżeli byłoby możliwe wszczepienie takiego robota do np. ludzkiego ciała i zamoczenie go w jakimś leku, to mógłby je doprowadzić do odpowiedniego miejsca w ludzkim organizmie - mówi Mikołaj Rogóż, student Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i współautor robota.

Maleńkiego robota, który naśladuje ruch gąsienicy zasila i steruje nim światło lasera. - Podgrzewane fragmenty się zginają czym powodujemy, że pełza zupełnie jak gąsienica - tłumaczy Mikołaj Rogóż, student Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i współautor robota.

Gąsienica ma tylko 1,5 cm długości i może transportować obiekty kilka razy cięższe niż ona sama.

- Ten robot nie ma żadnego zasilania wewnętrznego przez co ma też jakieś wady. Nie jest autonomiczny, jak go postawimy na stole to nie zacznie pełzać, ale z drugiej jest strony jest bardzo lekki i w całości sterowany laserem - wskazuje Rogóż.

Ratunek dla życia

Pytany o to, czy w przyszłości maleńki robot może uratować komuś życie, wskazuje, że "jest taka możliwość". - Możemy również w laboratorium wydrukować robota w skali mikro. Dziesięć razy cieńszego niż ludzki włos. Wygląda jak malutki paproch na szkiełku - mówi Mikołaj Rogóż.

Jak tłumaczy, "jeżeli byłoby możliwe wszczepienie takiego robota do np. ludzkiego ciała i zamoczenie go w jakimś leku, to mógłby je doprowadzić do odpowiedniego miejsca w ludzkim organizmie".

- Nie byłoby możliwe sterowanie przy użyciu lasera, ale są materiały aktywowane polem elektrycznym i magnetycznym i to jest całkowicie realne - zaznacza gość TVN24 BiS.

Program "Otwarcie dnia" od poniedziałku do piątku w TVN24 BiS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane