• rozwiń
  • WIG20 2194.39 -0.48%
  • WIG30 2494.28 -0.46%
  • WIG 58030.58 -0.46%
  • sWIG80 11615.95 -0.11%
  • mWIG40 3806.61 -0.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:22

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Przeszukania w Renault. "Nie znaleziono żadnych dowodów"

Foto: Yoan Valat / EPA Foto: Akcje koncernu Renault spadły w czwartek o 22 proc.

Francuski koncern motoryzacyjny Renault poinformował w czwartek, że w trakcie przeprowadzonych przez władze śledcze rewizji w trzech jego placówkach nie znaleziono żadnych dowodów na wyposażanie pojazdów Renault w urządzenie fałszujące odczyty poziomu spalin.

Określenie takie (po angielsku "defeat device") używane jest potocznie w odniesieniu do oprogramowania komputerowego, które wyłącza system neutralizowania tlenków azotu w spalinach silnika Diesla podczas normalnej eksploatacji samochodu i włącza go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom. Na początku września koncern Volkswagen przyznał się do zainstalowania takiego oprogramowania w łącznie około 11 mln samochodów, co wywołało najpoważniejszy na przestrzeni ostatnich lat skandal w globalnej branży motoryzacyjnej.

Nie ma dowodów

Francuska minister ochrony środowiska Segolene Royal, która zarządziła przeprowadzenie testów spalin w samochodach francuskich oraz importowanych, oświadczyła w czwartek, że nie ma jakichkolwiek dowodów, by Renault dopuszczał się manipulacji w tej dziedzinie.

- Akcjonariusze i pracownicy (Renaulta) nie powinni się niepokoić - powiedziała Royal dziennikarzom zaznaczając, że zakwestionowane oprogramowanie znaleziono tylko w samochodach produkowanych przez koncern Volkswagen.

Dodała jednak, że wstępne wyniki testów wskazują na wyższy od dopuszczalnego poziom tlenku węgla i tlenków azotu w spalinach samochodów Renault i kilku firm zagranicznych, których nazw nie wymieniła.

Ogromne spadki

Akcje koncernu Renault spadły w czwartek o 22 proc. po doniesieniach mediów, że w zeszłym tygodniu jego placówki zostały przeszukane w ramach śledztwa dotyczącego manipulowania testami spalin. Jako pierwszy o rewizjach poinformował związek zawodowy CGT. Jak głosi komunikat koncernu, śledczy weszli do siedziby jego zarządu oraz do dwóch placówek technicznych, a personel Renaulta w pełni z nimi współpracuje.

Na europejskich giełdach spadały w czwartek nie tylko akcje koncernu Renault, choć ich spadek był największy, ale także innych firm motoryzacyjnych.

Francuski producent samochodów Peugeot, którego akcje spadły o ponad 8 proc., uznał za stosowne poinformować, że testy emisji spalin przeprowadzone w jego pojazdach przez francuski resort energetyki nie wykazały żądnych anomalii i że koncern nie jest objęty śledztwem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane