• rozwiń

Temat: Transport

Jest polsko-rosyjskie porozumienie ws. przewozów. "Trudny kompromis"

Jest polsko-rosyjskie porozumienie ws. przewozów. "Trudny kompromis" Odtwórz: Jest polsko-rosyjskie porozumienie ws. przewozów. "Trudny kompromis"
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Adamczyk: porozumienie jest trudnym kompromisem, ale oddala widmo blokady transportu międzynarodowego | Video: Jest polsko-rosyjskie porozumienie ws. przewozów. "Trudny kompromis"

Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Jerzy Szmit i wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Asauł podpisali 1 kwietnia 2016 r. porozumienie w sprawie międzynarodowych przewozów drogowych.

Porozumienie jest trudnym kompromisem, ale oddala widmo blokady transportu międzynarodowego między Polską a Rosją po 15 kwietnia 2016 r. - podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

Szczegóły porozumienia

W podpisanym dokumencie ustalono wielkość kontyngentu zezwoleń do końca grudnia 2016 r. Polska otrzyma 170 tysięcy zezwoleń, w tym 30 tysięcy zezwoleń Rosja - kraje trzecie. Strona rosyjska także otrzyma 170 tys. zezwoleń, w tym 10 tys. na przewozy tranzytowe. Wymiana zezwoleń nastąpi po opublikowaniu przez Rosję zmienionego rozporządzenia w sprawie kontroli transportu.

Dotychczas niewykorzystane zezwolenia, które przydzielono na mocy tymczasowego porozumienia zawartego w lutym 2016 r., także zachowują swoją ważność. W sumie Polska otrzyma na ten rok 190 tys. zezwoleń, w tym 40 tys. na przewozy do krajów trzecich.

Zmiana prawa

- Strona rosyjska zobowiązała się do zmiany rozporządzeń, które eliminowały polskich przewoźników z rynku rosyjskiego. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że warunki prowadzenia działalności transportowej przez polskie firmy na terenie Rosji nie pogorszą się - powiedział wiceminister Jerzy Szmit.

Na mocy podpisanego dziś porozumienia powołana zostanie też polsko - rosyjska grupa interwencyjna, której zadaniem będzie rozwiązywanie konkretnych problemów przewoźników np. z policją czy służbami kontroli transportu. W jej skład wejdą przedstawiciele administracji rządowych oraz przewoźników z obu krajów.

Wcześniej w drugiej połowie lutego obie strony zgodziły się na tymczasowe porozumienie, dzięki któremu polskie ciężarówki mogły wrócić na rosyjskie drogi:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane