• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Przestępcy atakują nasze karty kredytowe. "Głównym problemem jest migracja oszustwa"

Przestępcy atakują nasze karty kredytowe. "Głównym problemem jest migracja oszustwa"
Foto: shutterstock.com Foto: Oszuści używają specjalnych urządzeń elektronicznych, umieszczonych na terminalach płatniczych, bankomatach i dystrybutorach paliw

- Oszuści używają specjalnych urządzeń elektronicznych, umieszczonych na terminalach płatniczych, bankomatach i dystrybutorach paliw. Paski magnetyczne pozwalają im bowiem na przechwytywanie danych z karty - mówi Laurence Binther z Europolu, który zajmuje się procederem oszustw na kartach kredytowych.

Jak dodał, "od czasu wprowadzenia chipów i numerów PIN-u w Europie w 2010 roku, bankowe transakcje na obszarze Unii Europejskiej są autoryzowane za pomocą chipu zamiast pasków magnetycznych". Ale i na to rozwiązanie wielu złodziei znalazło swój sposób.

Migracja oszustwa

- Głównym problemem dla banków i europejskich konsumentów jest jednak to, co nazywa się migracją oszustwa. Dzieje się tak, gdy dane zawarte na pasku magnetycznym są wykorzystywane w regionach, gdzie chip i PIN jeszcze nie funkcjonują - na przykład w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce - stwierdził Binther.

- Przestępcy używają europejskich danych bankowych do tworzenia fałszywych kart, które używane są do oszukańczych wypłat i zakupów poza granicami Unii Europejskiej - dodał,

Jak poinformował Binther, niektóre europejskie banki zdecydowały się dlatego na wprowadzenie tzw. rozwiązań geoblokujących. Ogranicza to wykorzystanie ich kart kredytowych i oznacza, że transakcje poza UE mogą być sprawdzane tylko na wyraźne życzenie posiadacza karty.

W Polsce aktywnych jest 35 mln kart. Rocznie zastrzeganych jest 1,3 mln. Ale tylko 16 proc. z nich to karty skradzione. Reszta to te, które przepadły z naszej winy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane