• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Światło, dźwięk i informacja w radiu. Innowacyjny pomysł strażaków

Światło, dźwięk i informacja w radiu. Innowacyjny pomysł strażaków Odtwórz: Światło, dźwięk i informacja w radiu. Innowacyjny pomysł strażaków
Światło, dźwięk i informacja w radiu. Innowacyjny pomysł strażaków "Źródło: TVN Turbo"

W przypadku ratowania życia lub zdrowia ludzkiego każda sekunda jest ważna. W jak najszybszym dotarciu do poszkodowanych ma pomóc innowacyjny system ostrzegania kierowców za pomocą sygnałów radiowych. O polskim prototypie takiego urządzenia materiale Agaty Zjawińskiej w programie "Raport" TVN Turbo.

Nie wszyscy kierowcy są w stanie odpowiednio szybko zareagować na pojazd uprzywilejowany. Ma w tym pomóc urządzenie wysyłające komunikaty radiowe do kierowców na trasie karetki lub wozu strażackiego.

"Zbliża się pojazd straży pożarnej. Proszę umożliwić przejazd" - być może już niedługo komunikat tej treści w swoich radiach będą słyszeć kierowców na polskich ulicach.

Uzupełnienie pozostałych sygnałów

Innowacyjny system ostrzegania kierowców opiera się na działaniu fal radiowych, a ma być uzupełnieniem sygnału świetlnego i dźwiękowego.

Nadajnik wysyła komunikat radiowy na wszystkich częstotliwościach FM. - Z punktu widzenia kierowcy nie ma znaczenia jakiej stacji radiowej słucha, ten sygnał zostanie odebrany na jego odbiorniku radiowym - wyjaśnia konstruktor urządzenia Piotr Rek z firmy CDVI.

Na pomysł takiego urządzenia wpadł poznański strażak, po kolizji wozu strażackiego z samochodem dowożącym pizzę.

Program "Raport" w TVN Turbo codziennie od poniedziałku do piątku. Premiera o godz. 18:00, powtórka o godz. 22:00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane