• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Google

Kobiety nie nadają się do pracy w IT? Burza po słowach pracownika Google

Robią to ostrożnie i potrafią kontrolować. Kobiety w tym są lepsze od mężczyzn Odtwórz: Robią to ostrożnie i potrafią kontrolować. Kobiety w tym są lepsze od mężczyzn
Robią to ostrożnie i potrafią kontrolować. Kobiety w tym są lepsze od mężczyzn "Źródło: TVN24 BiS"

Różnice biologiczne, a nie dyskryminacja stoją za brakiem kobiet na kierowniczych stanowiskach w branży technologicznej - taką opinię wydał jeden ze starszych inżynierów Google. W sieci zawrzało.

"Kobiety rzadko obejmują wysokie stanowiska w branży technologicznej nie z powodu uprzedzeń i dyskryminacji, ale z powodu różnic biologicznych między mężczyznami a kobietami" - napisał w wewnętrznej notatce firmy jeden ze starszych inżynierów. Skrytykował przy tym inicjatywy podejmowane przez Google, które mają na celu wyrównanie szans kobiet i mężczyzn.

Kontrowersyjne słowa

Inżynier sporządził 10-stronicową notatkę, która początkowo była zamieszczona na wewnętrznym forum pracowników Google, ale jej kontrowersyjna treść szybko wypłynęła do publicznej wiadomości. Pracownik firmy z Mountain View w Kalifornii stwierdził w niej również, że "należy przestać zakładać, że różnice między płciami oznaczają seksizm".

W notatce można również przeczytać, że kobiety generalnie preferują miejsca pracy w branżach społecznych lub artystycznych, a w programowaniu, które jest domeną Google, lepiej sprawdzają się mężczyźni. Przekonywał on również, że prowadzenie przez Google programów edukacyjnych dla kobiet jest błędem.

Ostra reakcja

Kiedy treść notatki została upubliczniona, w sieci zawrzało. Wielu internautów domagało się wyjaśnień i zwolnienia autora listu. Google w opublikowanym oświadczeniu podała, że nie zgadza się z treścią notatki i nie popiera zawartych tam tez. Jej przedstawiciele podkreślili też, że Google promuje i zachęca kobiety do rozwoju kariery w branży technologicznej.

"Różnorodność i integracja są fundamentalną częścią naszej kultury i wyznawanych przez nas wartości. Jesteśmy przekonani, że różnorodność i integracja mają zasadnicze znaczenie dla naszego sukcesu jako firmy" - podało Google.

Oskarżenie

Warto przypomnieć, że w kwietniu tego roku Amerykański Departament Zatrudnienia (DoL) oskarżył Google o skrajną dyskryminację kobiet pod względem płacowym. Zdaniem instytucji w branży IT kobiety zwykle zarabiają mniej niż mężczyźni, a przypadek Google był szczególnie widoczny. Śledztwo DoL wykazało bowiem, że koncern narusza przepisy federalne dotyczące zarobków kobiet. Google zaprzeczyło tym oskarżeniom i zapewniło, że każdego roku przeprowadza wewnętrzną analizę wynagrodzeń ze względu na płeć i dotąd nie wykryło żadnych różnić.

Badania firmy Accenture "Getting to Equal" pokazują, że na całym świecie luka płacowa między kobietami i mężczyznami wynosi obecnie 40 proc. Według prognoz różnice w wynagrodzeniach znikną dopiero w 2080 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane