• rozwiń

Powrót do przyszłości: osiem szalonych idei. Co się udało, a co nie

Powrót do przyszłości: osiem szalonych idei. Co się udało, a co nie

To właśnie dziś przyszłość stanie się teraźniejszością. W filmowym przeboju z lat '80 Marty McFly i jego szalony towarzysz dr Emmett Brown przenoszą się do przyszłości, czyli do 21 października 2015 roku. My sprawdzamy, które z futurystycznych wizji z filmu w reżyserii Roberta Zemeckisa "Powrót do przyszłości 2", udało się przenieść do realnego życia, a na które wciąż musimy poczekać. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Co udało się zrealizować?

1. "Deskolotka"

W "Powrocie do przyszłości 2" z 1989 roku główny bohater Marty McFly jeździ na lewitującej deskorolce. O takiej przejażdżce marzył chyba każdy, kto widział film. Teraz jest to możliwe.

No, prawie... Lewitująca deska Hendo, stworzona została i zaprezentowana w 2015 roku przez amerykański start-up ArxPax. Wykorzystuje ona pole magnetyczne. Magnesy umieszczone w desce pozwalają jej lewitować kilka centymetrów nad miedzianym half-pipem (rampa do wykonywania akrobacji na deskorolce).

Deską steruje się, pochylając ciało w odpowiednim kierunku. Hendo to dopiero prototyp. Wzorem dla twórców deski Hendo była technologia wykorzystywana do napędzania pociągów Maglev. Tam również są magnesy, ale o wiele większe. Składy poruszając się po poduszce magnetycznej osiągają prędkość prawie 500 km/h.

Deskę unoszącą się w powietrzu zaprezentował również Lexus. Japoński koncern pracował nad projektem Hoverboard 18 miesięcy. Hoverboard to prawdziwa rewolucja. Deska pokonuje grawitację dzięki umieszczonym w niej magnesom i nadprzewodnikom. Para, która wydobywa się z boków deski to ciekły azot, który chłodzi nadprzewodniki do temperatury prawie -197 stopni Celsjusza, czyli takiej, w których stają się one nadprzewodzące. Deska może unieść się nad ziemią na wysokość 4 centymetrów.

 

2. Latające samochody

W filmie Roberta Zemeckisa główni bohaterowie poruszą się latającym samochodem DeLorean DMC-12, który służy im za wehikuł czasu. Po latach latający samochód udało się skonstruować słowackiej firmie AeroMobil.

Pojazd nie różni się znacznie swoim wyglądem od przeciętnego samochodu sportowego. Funkcjonuje także na benzynie (spala ok. 15 litrów paliwa na 100 km) i może pomieścić dwie osoby. Podczas jazdy, oferuje maksymalną prędkość ok. 160 km/h. Gdy jest w powietrzu, może osiągnąć maksymalną prędkość ok. 200 km/h, zaś jego zasięg wynosi 700 km.

Start i lądowanie samochodu odbywa się z powierzchni trawiastych, dzięki czemu budowa dodatkowych lotnisk staje się niepotrzebna. Maszyna potrzebuje tylko 650 metrów do startu. Firma stara się, aby pojazd pojawił się na rynku już w 2017 roku.

 

3. Inteligentne okulary

Rodzina McFly'ów nosi w filmie okulary, dzięki którym może sprawdzać, kto dzwoni oraz kontaktować się ze znajomymi. Inteligentne okulary stworzyła w 2013 roku firma Google.

Firma jako pierwsza sprzedawała "inteligentne okulary" z kamerą HD, aparatem fotograficznym i mobilnym dostępem do internetu. Jednak chwilę po premierze zawiesiła projekt, ze względu na liczne zastrzeżenia zarówno prawników, jak i użytkowników. Obecnie trwają prace nad drugą generacją okularów.

Swoje okulary pokazał także inny technologiczny gigant Microsoft. I to on dziś uznawany jest za lidera wyścigu, spośród firm które chcą wprowadzić tę technologię. HoloLens to gogle, które wykorzystają technologię holograficzną. Komputerowa platforma łączy przed oczami użytkownika zarówno prawdziwą rzeczywistość, jak i tą "rozszerzoną".

Projekcja obrazów, czy czy przedmiotów w 3D będzie odbywać się w naszym otoczeniu np. pokoju, kuchni, czy biurze. Okulary będzie można wykorzystywać w pracy, nauce, rozrywce, czy codziennym życiu.

 

4. Wideorozmowa i płaski telewizor

W filmie Marty McFly rozmawia ze swoim szefem korzystając z telewizora. Czy nie przypomina Wam to nieco komunikacji za pomocą Skype'a, komunikatora, który umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową?

Warto zwrócić uwagę również na telewizor w domu McFly'ów. Z pewnością nie jest to ciężkie kineskopowe pudło, które wyświetla obraz w niskiej rozdzielczości, tylko telewizor z płaskim, szerokim ekranem, podobny do tego, z jakiego teraz korzystamy.


5. Paliwo z odpadów

W filmie naukowiec Emett Brown "tankuje" DeLoreana ekopaliwem z odpadów. Profesor pakuje do baku swojego wehikułu czasu skórki po owocach i wlewa piwo z puszki. Praca nad taką technologię trwają i sukcesy w tym zakresie odnosi Polka.

Justyna Lesiak, która robi doktorat na Politechnice Monachijskiej w Niemczech i uczestniczyła tam w projekcie ClostNet. W jego ramach doktorantka badała trzy gatunki bakterii Clostridium. Organizmy te - występujące np. w ziemi i zupełnie niegroźne dla człowieka - prowadząc fermentację, przekształcają cukry znajdujące się w bioodpadach m.in. w butanol - alkohol, który może zastąpić benzynę.

Wprawdzie na razie nie ma szans, abyśmy na takim paliwie mogli jeździć masowo - bo badania trwają - ale już dziś dostępne jest paliwo z biomasy. Najpopularniejszy jest biodiesel, otrzymywany najczęściej z oleju rzepakowego.

 

Czego nie udało się zrealizować?

1. Samo-sznurujące się buty

Buty Nike, w których w filmie chodził Marty McFly urosły już do miana kultowych. Największy bajer: same się sznurowały. Nike stworzyła wprawdzie w 2011 roku replikę tych butów (Nike Mag), ale bez funkcji samo-sznurowania. Mimo wszystko 1500 par sprzedało się na pniu, a dochód ze sprzedaży trafił na konto fundacji Michela J. Foxa (odtwórcy roli Marty'ego), który cierpi na chorobę Parkinsona.

Ale nie można tracić nadziei. Jeszcze w tym roku na rynek mają trafić buty z automatycznym wiązaniem i świecącymi diodami z nazwą producenta, czyli identyczne jakie nosił Marty w filmie z 1989 roku.

2. Samo-schnące ubranie dopasowywujące się do sylwetki

W zestawie z butami Marty otrzymuje czerwono-czarną kurtkę, która automatycznie dopasowuje się do sylwetki. Ubranie potrafi też błyskawicznie wyschnąć po kontakcie z wodą. Niestety, tkaniny z takimi właściwościami nie wymyślono do tej pory. Choć dziś nasze ubrania przypominają coraz bardziej superkomputery.

 

3. Kuracje odmładzająca o 30-40 lat

Właśnie o tyle lat odmłodził się Emett Brown dzięki swojej kuracji w drugiej części filmu. Warto przyznać, że technologia w zakresie kosmetologii i chirurgii plastycznej dokonały dziś skoku cywilizacyjnego, ale to wciąż nie to samo co wizja autorów słynnego filmu. Nasi lekarze potrafią dziś dokonywać rekonstrukcji twarzy, wygładzać blizny i zmarszczki, ale naszych komórek nie przeniosą w przeszłość.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane