• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Polskie startupy wśród najlepszych w programie Challenge Up!

Polskie startupy wśród najlepszych w programie Challenge Up!
Foto: Shutterstock Foto: Polskie startupy wśród najlepszych w programie Challenge Up!

Dwa polskie startupy znalazły się w gronie 12 najlepszych w zakończonej niedawno pierwszej edycji programu Challenge Up! - europejskiego akceleratora i inkubatora dla startupów. Ma on wspierać rozwój produktów i usług z obszaru Internetu Rzeczy.

12 najlepszych startupów w ramach programu Challenge Up! zaprezentowało swoje rozwiązania na konferencji unBound Digital w Londynie. Rozwijają one technologie, które monitorują, regulują i udoskonalają systemy w wielu branżach, jak handel detaliczny, inteligentne domy, analityka czy służba zdrowia. Partnerami program są: Intel, Cisco i Deutsche Telekom.

Najlepsi

Wśród 12 najlepszych młodych firm, które przez pół roku uczestniczyły w programie, znalazły się dwie polskie. Ifinity oferuje opartą na beaconach technologię przeznaczoną dla miast, przestrzeni publicznych i klientów komercyjnych z całego świata. Pozwala ona ludziom na cyfrową interakcję z rzeczywistością za pośrednictwem telefonów komórkowych.

Startup OORT opracował technologią, która umożliwia stworzenie otwartego ekosystemu składającego się z urządzeń inteligentnych, czujników, oprogramowania mobilnego i chmury. Na jej podstawie firma opracowała pierwszy system inteligentnego domu, który może być sterowany dowolnym urządzeniem z dostępem do internetu, bez względu na jego markę i system operacyjny. Technologia OORT czeka obecnie na opatentowanie.

Produkty

Najlepsze młode firmy wyłoniono na podstawie skuteczności w tworzeniu produktów i usług z obszaru Internetu Rzeczy i pokrewnych, takich jak rozwiązania inteligentne, big data oraz łączność. Partnerzy program przekazali uczestnikom wsparcie w zakresie coachingu i mentoringu, a także dostępu do swoich zasobów i sieci partnerów.

- Zainicjowaliśmy program Challenge Up!, by wspierać start-upy z pomysłami z dziedziny Internetu Rzeczy. Praca z tymi firmami, wspieranie ich rozwoju i pomaganie we wprowadzaniu rozwiązań na rynek przynosi korzyści obu stronom - mówił Elias Drakopoulos, wiceprezes Deutsche Telekom.

Wiedza

Jak podkreślił, młode przedsiębiorstwa otrzymują unikalną wiedzę oraz dostęp do zasobów, które pomagają im się rozwijać. „Z drugiej strony my otrzymujemy cenne usługi i rozwiązania, które możemy zaoferować naszym klientom B2B. Sukces naszego przedsięwzięcia pokazuje, jak ważne jest zbudowanie odpowiedniego ekosystemu niezbędnego dla rozwoju innowacji” – podkreślił Drakopoulos.

Wśród innych wyróżnionych start-upów jest m.in. Senic, pracujący nad inteligentnymi urządzeniami, który zainicjował wspólny projekt inteligentnego biura, poprzez zintegrowanie własnego kontrolera Nuimo z opartymi na układach Intela komputerami oraz z systemem wideokonferencyjnym Cisco TelePresence. Produkt Senic zostanie zintegrowany z platformą Deutsche Telekom Qivicon dla inteligentnego domu.

Inny start-up ProGlove produkuje inteligentne rękawice dla pracowników fabryk, a SEMSEYE, który okrzyknięto Google Analytics dla sieci detalicznych i centrów handlowych, przy wsparciu Intela ruszył już ze swoim pilotażowym projektem w Dublinie. Na stadionie piłkarskim Croke Park oraz w muzeach i bibliotekach jest używane do monitorowania natężenia ruchu ludzi. Dodatkowo Deutsche Telekom zainstalował SEMSEYE w pięciu flagowych salonach w Rumunii, a w przyszłości zainstaluje rozwiązanie w dwóch salonach w Polsce.

Inne start-upy opracowały np. system do mierzenia i podtrzymywania poziomu cukru w czasie rzeczywistym u diabetyków (Admetsys), czy system zbierania w czasie rzeczywistym informacji o wolnych miejscach parkingowych (HiPark).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane