• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy. Amerykańska jakość, chińskie ceny. Polska zamierza podbić świat zieloną technologią

Przegląd prasy. Amerykańska jakość, chińskie ceny. Polska zamierza podbić świat zieloną technologią
Foto: Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin Foto: Panele słoneczne w Gubinie

Pierwsze produkty wyjadą z nowej fabryki do Chin w 2016 roku – donosi "Rzeczpospolita". - W promowanym przez nas procesie produkcji uzyskamy jakość amerykańską w cenie produktów chińskich - mówi Grzegorz Putynkowski, wiceprezes CBRTP, które zrealizuje inwestycję.

W Polsce powstanie pierwsza fabryka ogniw krzemowych, które stosuje się do wyrobu paneli fotowoltaicznych. Będzie to też pierwszy zakład w Europie, który produkuje tak wydajne ogniwa. Inwestycję wartą 120 mln zł realizuje Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP) wraz z chińskim partnerem Solargiga Energy Holdings - piątym co do wielkości producentem ogniw krzemowych na świecie.

Polska technologia

Ogniwa powstawać będą w oparciu o polską technologię opracowaną przez Instytut Fizyki Polskiej

Akademii Nauk. Spółka przekonuje, że zastosowanie innowacyjnej technologii nie wpłynie na ceny ogniw, a nawet istnieje potencjał do ich obniżenia ze względu na konkurencyjne rynkowo warunki produkcji w Polsce.

Fabryka powstanie na terenie jednej ze specjalnych stref ekonomicznych, negocjacje w tej sprawie jeszcze trwają. Projekt fabryki ogniw krzemowych zostanie zatwierdzony w styczniu 2016 r. Planowany termin jej oddania do użytku to koniec sierpnia 2016 r., a najwcześniej pod koniec przyszłego roku pierwsze komercyjne ogniwa wyjadą z polskiego zakładu do Chin.

Dla Polski oznacza to skok technologiczny i rozwój najnowocześniejszych gałęzi przemysłu, które przeżywają na świecie prawdziwy boom - pisze "Gazeta Wyborcza.

- W promowanym przez nas procesie produkcji uzyskamy jakość amerykańską w cenie produktów chińskich - mówi Grzegorz Putynkowski, wiceprezes CBRTP.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane