• rozwiń

Prezes każe zaciskać pasa, sam zainkasował ponad 5 mln euro

Prezes każe zaciskać pasa, sam zainkasował ponad 5 mln euro
Foto: @Kmeron for LeWeb CC BY Flickr Foto: Carlos Tavares

We Francji wybuchła polemika wokół gigantycznej podwyżki pensji prezesa koncernu samochodowego PSA Peugeot Citroen, która w 2015 roku wzrosła niemal dwukrotnie do ponad 5 mln euro. Oburzeni są związkowcy, którzy nazywają to skandalem i brakiem przyzwoitości.

Prezes zarządu grupy, która po latach po raz pierwszy wypracowała zysk, Carlos Tavares, zarobił w ubiegłym roku 5,24 mln euro - wynika z opublikowanych w piątek dokumentów. To oznacza niemal dwukrotną podwyżkę w porównaniu z rokiem 2014, kiedy to zarobił niecałe 2,75 mln euro.

Tysiące euro dziennie

To oznacza, że prezes zarabiał 14,5 tys. euro dziennie, włączając w to soboty, niedziele i święta.

Państwo francuskie, posiadające niecałe 14 proc. akcji koncernu, bezskutecznie sprzeciwiało się podwyżce pensji prezesa, którą minister finansów Michel Sapin określił we wtorek jako szkodliwą.

- W obecnej chwili konieczny jest pewien wysiłek i on powinien być mniej więcej rozłożony - dodał minister.

"To nieprzyzwoite"

- To nieprzyzwoite - skwitował rzecznik partii ekologów EELV Julien Bayou.

Jean-Pierre Mercier z centrali związkowej CGT powiedział, że jest oburzony i zniesmaczony, zwłaszcza że średnia wysokość podwyżek dla załogi koncernu wynosi w 2016 roku 8 euro netto miesięcznie.

- To ten sam prezes, który od miesięcy mówi nam to samo: że trzeba jeszcze bardziej zacisnąć pasa, zamrozić wynagrodzenia, zlikwidować jeszcze więcej miejsc pracy i obciąć kolejne premie - ubolewał związkowiec.

- Przyznaję, że pensja może wydawać się wielu osobom wysoka, ale wcale nie jest nieproporcjonalna - powiedział szef rady nadzorczej koncernu Louis Gallois. Podkreślił, że podwyżka jest wynikiem uzdrowienia kondycji koncernu przez prezesa w tempie o wiele szybszym, niż oczekiwano.

Uratowani od bankructwa

PSA Peugeot Citroen to największy koncern samochodowy Francji, który w ub.r. wyprodukował blisko 3 miliony aut. Jednak na skutek kryzysu w branży motoryzacyjnej w UE na początku 2014 roku firma znalazła się na skraju bankructwa i została uratowana tylko dzięki interwencji francuskiego rządu i chińskiego producenta aut Dongfeng, które przejęły po 14 proc. jej akcji.

Tavares objął kierownictwo koncernu z misją przywrócenia rentowności poprzez wdrożenie planu redukcji kosztów. Pozwoliło to na wypracowanie w 2015 roku zysku netto w wysokości 1,2 mld euro, po raz pierwszy od 2010 roku. Z tej okazji w lutym koncern zapowiedział premię dla każdego pracownika o średniej wysokości dwóch tysięcy euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mr_marecki
Taki Janosik na odwrót. Zabrał pracownikom i dał sobie...
Skoro dzisiaj liczy się taka 'przedsiębiorczość' to może i o nim nakręcą serial...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane