• rozwiń

Podwyżki w polskim Amazonie. Nawet o kilkaset złotych

Podwyżki w polskim Amazonie. Nawet o kilkaset złotych
Foto: Shutterstock Foto: Amazon Polska poinformował w środę o podniesieniu pensji wszystkim pracownikom w każdym z trzech centrów logistycznych w Polsce

Amazon Polska poinformował w środę o podniesieniu pensji wszystkim pracownikom w każdym z trzech centrów logistycznych w Polsce. Podwyżka jest efektem globalnego, corocznego procesu przeglądu wynagrodzeń.

Jak poinformował w środę PAP Kerry Person, dyrektor ds. operacyjnych Amazon Polska, pensje wszystkich pracowników spółki wzrosną nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Koncern zatrudnia w Polsce ok. 6 tys. osób.

- Przeanalizowaliśmy dane dotyczące płac i benefitów oferowanych przez 150 lokalnych firm. Porównaliśmy oferowane przez nas pensje z wynagrodzeniem na podobnych stanowiskach w naszym regionie, takimi jak operator wózka widłowego, pracownik działu produkcji, pracownik magazynowy, operator maszyn, pomocnik w magazynie, brygadzista czy kierownik zespołu. Wszystkie te działania miały wpływ na podjęte przez nas decyzje - powiedział PAP Person.


Do tej pory stawki dla pracowników centrum w Sadach koło Poznania i dla pracujących w centrach w Bielanach Wrocławskich (Dolnośląskie) nieznacznie się różniły. Od 1 sierpnia stawki godzinowe pracowników podstawowego poziomu we wszystkich centrach wzrosną do 14zł/h, a liderów zespołów do 18zł/h. Jak podkreśla koncern, wzrost płac wynosi do 12,5 proc.

Polskie centra logistyczne

Kerry Person podał, że decyzja jest efektem prowadzonego od początku II kwartału przeglądu pensji pracowników Amazon w centrach logistycznych na całym świecie. Spółka poinformowała, że data ogłoszenia przeglądu pensji i wprowadzenia podwyżek zbiegła się z pierwszą rocznicą obecności Amazon w Polsce. Centra w Poznaniu i pod Wrocławiem oficjalnie ruszyły w październiku 2014 roku.

Spółka podała, że podwyżki nie mają związku z żądaniami płacowymi działających w Amazon związków zawodowych i są wynikiem corocznej procedury przeglądu pensji we wszystkich centrach logistycznych Amazon na całym świcie.

Kerry Person powiedział, że w centrach logistycznych w Polsce, od początku 2015 r. z pracy rezygnuje tygodniowo średnio mniej niż 1 na 100 pracowników tymczasowych, a przypadku pracowników zatrudnionych na stałe ten współczynnik jest znacznie niższy.

- Nasi pracownicy pochodzą z miejscowości oddalonych nawet o 100 km od naszych centrów logistycznych. Przyciąganie kadr z tak daleka jest możliwe między innymi dlatego, że wszystkim naszym pracownikom zapewniamy bezpłatny i bezpośredni transport do pracy i z powrotem - podał.

Czym jest Amazon?

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Jest jednym z pionierów w sprzedaży przez internet. Swoją działalność rozpoczęła w 1994 r. Od sierpnia 2013 r. Amazon jest również internetowym domem aukcyjnym. Koncern zatrudnia na całym świecie ponad 154 tys. osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
skuba
Czy mi się zdaje, czy kilka dni temu w Amazonie odbywały się pracownicze protesty, pikiety, czy nawet doszło do strajku? Niech więc panowie prezesi (panowie-magnaci?) nie robią za "łaskawców"! Na takich tylko Lenina!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marcin_sidlo
Dobrze, ale gdzie jest ten Amazon Polska bo do tej pory nie widziałem nigdzie strony internetowej, ani nic innego. Jesteśmy tylko bazą logistyczna dla Niemieckiego Amazon czy jak? Cieszyłem się, że w końcu będziemy mogli robić zakupy w Polsce a tu nic.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mikolo
14 netto czy brutto?? Bo jestem po studiuach i pracuje jako projektant. Jeżeli netto to ide do Amazonu bo przynajmniej odpowiedzialnosci żadnej niema a placa taka sama.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Sebek 1
I tak tyramy za 1/4 w Unii, jesteśmy tanią siłą roboczą dla zachodu....Polacy nie dajcie się rąbać na kasę bo nie jesteśmy murzynami Europy..
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Motorsport
Idź to powiedz dyrekcji Amazonu, albo innego prywaciarza, no chyba że jesteś pracownikiem budżetówki.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane