• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Francuski minister: nie zrezygnujemy z nowego podatku

Morawiecki o opodatkowaniu internetowych gigantów Odtwórz: Morawiecki o opodatkowaniu internetowych gigantów
Morawiecki o opodatkowaniu internetowych gigantów "Źródło: tvn24bis"

Paryż nie zamierza rezygnować z podatku cyfrowego - poinformował minister finansów Francji Bruno Le Maire. Polityk zaapelował jednocześnie, aby nie łączyć tej kwestii z innymi taryfami. Wcześniej odpowiedź na działania Francji zapowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

- W naszym własnym interesie jest mieć sprawiedliwy podatek cyfrowy - powiedział w sobotę Le Maire dziennikarzom w Paryżu.

Dodał, że nie należy łączyć tej kwestii z innymi taryfami. Według niego "kluczowym pytaniem pozostaje to, jak możemy osiągnąć konsensus dotyczący sprawiedliwego opodatkowania działalności cyfrowej".

Zapowiedź Trumpa

Trump skrytykował w piątek Francję za nałożenie podatków cyfrowych na amerykańskie firmy technologiczne i zapowiedział odpowiedź USA.

Przy okazji stwierdził, że amerykańskie wina są lepsze niż francuskie. - Wkrótce ogłosimy istotne działania w odpowiedzi na głupotę (prezydenta Emmanuela) Macrona (...) - dodał przywódca Stanów Zjednoczonych.W piątek późnym wieczorem Pałac Elizejski poinformował, że w rozmowie telefonicznej Trumpa z Macronem przywódcy omówili potrzebę zawarcia międzynarodowego porozumienia w sprawie opodatkowania firm świadczących usługi cyfrowe.

Podatek cyfrowy

Spór dotyczy zaaprobowanego przez francuskie Zgromadzenie Narodowe 3-procentowego podatku od sprzedaży, który we Francji mają płacić globalne firmy technologiczne, bez względu na to, czy odnotowują zyski. Wszedł on w życie w tym tygodniu; administracja Trumpa uważa, że dyskryminuje on amerykańskie firmy.

"Wall Street Journal" zwracał w ubiegłym tygodniu uwagę, że wiele państw europejskich bardzo chętnie obłożyłoby takim podatkiem firmy technologiczne z USA; Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania rozważają własne wersje takiego podatku. Jednak większość Europejczyków obawia się odwetu i właśnie dlatego Niemcy wycofały propozycje unijnej wersji francuskiego planu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane