• rozwiń

Temat: Energetyka

Wydzielony obszar, na nim ogromne baterie. Na północy Polski ruszą testy japońskiej techniki

Polska wiertarka w kosmosie Odtwórz: Polska wiertarka w kosmosie
Foto: pixabay.com | Video: TVN24 BiS Foto: Wykorzystanie magazynu energii pomogłoby np. w stabilizacji pracy farm wiatrowych | Video: Polska wiertarka w kosmosie

Pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie hybrydowy bateryjny magazyn energii i automatyka zabezpieczająca będą testowane na wydzielonym obszarze Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Nowoczesne japońskie urządzenia przez 3,5 roku będą testowane na wydzielonym obszarze sieci energetycznej w północnej części kraju. To obszar, gdzie jest stosunkowo duży i wciąż rosnący udział źródeł odnawialnych (OZE).

Zmienna generacji, która charakteryzują się OZE ma wpływ na stabilność i bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej, do której przyłączone są te źródła.

Marek Duk z Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) w ramach projektu w Polsce wybudowany i przetestowany zostanie jeden z większych bateryjnych magazynów energii elektrycznej na świecie i jeden z pierwszych - jeśli nie pierwszy na świecie - magazyn hybrydowy, łączący technologię baterii litowo-jonowych i nowoczesnych baterii kwasowo-ołowiowych.Magazyn będzie sprzężony z należącą do Energi Wytwarzanie farmą wiatrową Bystra. Dzięki zastosowaniu magazynu energia, którą pracujące wiatraki oddają do sieci, ma być bardziej przewidywalna i stabilna.

Magazyn będzie też testowany pod kątem świadczenia usług systemowych, w tym także szybkich usług elastyczności tzw. "flexibility".

Dla farm wiatrowych

Wykorzystanie tego typu urządzeń na szeroką skalę mogłoby pomóc w stabilizacji pracy całego obszaru, na którym znajdują się farmy wiatrowe. W projekcie demonstracyjnym co prawda nie uda się uzyskać tak dużych efektów, niemniej jednak polscy przedsiębiorcy będą mogli przetestować funkcjonowanie tego typu rozwiązań w praktyce i ocenić ich przydatność w warunkach krajowych.

Kolejnym elementem projektu będzie budowa w siedzibie PSE systemu automatyki SPS (Special Protection Scheme), który będzie sterował magazynem i mocą farm wiatrowych, które są w obszarze jego działania. Rozwiązanie to pozwoli na zapobieganie awariom oraz łagodzenie ich skutków, jeżeli już zaistnieją.

- W przypadku awarii sieci należących do PSE lub Energa-Operator magazyn energii elektrycznej oraz farmy wiatrowe zostaną wysterowane w taki sposób, aby zapobiec wyłączeniom kolejnych elementów sieci lub nawet całego obszaru - dodał Duk.

W projekcie uczestniczą firmy Hitachi, Hitachi Chemical, Sumitomo Mitsui Banking Corporation, PSE, Energa-Operator i Energa - Wytwarzanie, a wspiera go Ministerstwo Energii oraz japońska instytucja rządowa NEDO.

 

Polski rząd ogłosił konkurs na polski samochód elektryczny. Zobacz materiał wideo:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane