• rozwiń

Życzenia warte fortunę. Uważaj: oszuści wysyłają SMS-y

Życzenia warte fortunę. Uważaj: oszuści wysyłają SMS-y
Foto: Shutterstcok Foto: Święta to okres "żniw" dla SMS-owych oszustów

Serdeczne życzenia mogą kosztować nas bardzo dużo. Bo oszuści wykorzystują każą okazję, by wyłudzić od nas pieniądze. Nawet przy użyciu SMS-a. Taka wiadomość może kosztować nas sporo, bo w porę niezablokowana usługa może nabić nam rachunek nawet na kilka tysięcy złotych. W święta warto mieć się na baczności. Materiał "Faktów" TVN.

Wystarczy niepozorny SMS z życzeniami, żeby okazało się, że nie wszyscy życzą nam dobrze. - Będzie to SMS z typowymi życzeniami od kogoś, kto udaje bliską nam osobę, znajomego, kogoś z rodziny - tłumaczy Dawid Kosiński ze Spider's Web.

Jak to działa?

A zaraz po SMS-ie z życzeniami przychodzi już mniej typowy. Zawiera informację, że jeżeli chcemy wyłączyć te płatne wiadomości należy wysłać SMS o treści "STOP". - Ten SMS działa odwrotnie. On uruchamia procedurę płatności - wyjaśnia Artur Koziołek z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

"STOP" tak naprawdę znaczy start - dla dodatkowych kilkuset złotych na rachunku za telefon. To nowy rodzaj SMS-owego oszustwa. - Ze względu na okres świąteczny i charakter tego oszustwa, w którym usypia się czujność użytkowników za pomocą życzeń, tych SMS-ów może być więcej i więcej ludzi może się na nie nabrać - mówi Kosiński.

Co robić?

Aby nie dać się nabrać, wystarczy przestrzegać prostej zasady. - Trzeba ignorować tego typu połączenia. Nie odbierać, nie odpowiadać - mówi Longina Kaczmarek, rzecznik praw konsumenta w Szczecinie.

Warto sprawdzić też, jaka jest opłata za takiego SMS-a. Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi rejestr usług płatnych, legalnych SMS-ów typu premium. Numery tych droższych zaczynają się cyfrą "9", kolejne to ich cena.

O podejrzany numer można też zapytać swojego operatora sieci komórkowej, który ewentualnego oszusta zablokuje. Operatorzy często udostępniają specjalne numery - a więc jeśli wysyłać SMS o treści "STOP" to tylko do nich. - Wtedy wszystkie podejrzane prenumeraty, dziwne numery premium przestaną nas atakować i z tego tytułu nie będziemy ponosić żadnych kosztów - zaznacza Marcin Gruszka z Play.

Kto pomoże?

Jeżeli już wysłaliśmy SMS-a to wciąż nie jest dla nas za późno. - Jeśli konsument nie jest poinformowany o tym, że jakaś czynność wiąże się z obowiązkiem zapłaty, to ustawa sankcjonuje taką umowę jako niezawartą - podkreśla Paweł Ratyński z UOKiK.

Do organizatora wątpliwej SMS-owej zabawy można złożyć reklamację. Pomoże nam w tym rzecznik konsumentów i UKE. Jak mówi Koziołek, tylko w ubiegłym roku Urząd Komunikacji Elektronicznej odzyskał ponad 1,6 mln zł na rzecz konsumentów.

WIĘCEJ ZOBACZYSZ NA STRONIE "FAKTÓW" TVN.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rychelie77
A co Ziobro śpi, obudź się wielki ministrze, razem z Błaszczykiem zabierzcie się do roboty, czy już na początku lenistwo was dotknęło, czy walka z poprzednikami dla was jest najwalniejsza, tz, z obywatelami ?
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zazeta
przecież to proste jak drut .. ziober firmy telekomunikacyjne wiedzą kto prowadzi taką działalność bo w koncu ktos taką usługę musi wykupic ..utrata majątku własnego łacznie z rodziną i sąsiadami kuzynami .. wtedy nikt sie nie podejmnie takiej działalności
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nick24
myślisz, że operator zna wszystkie firmy na świecie od których możesz dostać sms? Operator świadczy Ci usługę odbierania/wysyłania sms. Jeśli chcesz korzystasz lub blokujesz, wybór należy do Ciebie.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zazeta
czy w tym jest problem..ŻADNEGO ... no i myslisz ze z afryki dostajesz sms? nic podobnego.. nawet jesli to współpraca policji chyba działa..żadnego problemu nie ma...tylko chęci
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
interfazi
A policja? Sądy? Rząd? Nikt nic w tym nie robi. Nikt nie ściga takich oszustów. Sami mamy się bronić? To, po co nam te wszystkie instytucje? Wszyscy tylko kombinują jak okraść zwykłego obywatela tego kraju!
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane