• rozwiń

Brytyjski rząd: opłaty za roaming mogą wrócić

Roaming po brexicie. Czy stawki wzrosną? Odtwórz: Roaming po brexicie. Czy stawki wzrosną?
Roaming po brexicie. Czy stawki wzrosną? "Źródło: TVN24 BiS"

Od stycznia 2021 roku, czyli po zakończeniu okresu przejściowego związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, połączenia telefoniczne z zagranicy mogą być znów obciążone opłatami roamingowymi - wynika z wyjaśnień brytyjskiego rządu.

Opłaty roamingowe zostały zniesione na terenie całej Unii Europejskiej w czerwcu 2017 roku po kilku latach stopniowych obniżek, wynikających ze stosownych regulacji.

W przypadku Wielkiej Brytanii unijne prawo będzie obowiązywało jeszcze przez 11 miesięcy po brexicie, od 1 stycznia 2021 gwarancji dla braku opłat roamingowych w przypadku podróży do państw Unii Europejskiej nie będzie - poinformowano w wyjaśnieniach dotyczących skutków brexitu na oficjalnych stronach brytyjskiego rządu.

Negocjacje

Do końca 2020 roku obie strony, Unia Europejska i Wielka Brytania, mają wypracować nową umowę partnerstwa. Wszystkie ustalenia dotyczące opłat roamingowych będą zależeć od wyniku negocjacji.

Jeśli umowa pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem nie ureguluje w sposób jednoznaczny kwestii takich opłat, operatorzy sieci telekomórkowych nie będą zobowiązani do oferowania wolnych od roamingu połączeń.

Jak jednak zauważa technologiczny serwis Tech Radar, brytyjskie firmy będą miały również możliwość indywidualnych negocjacji ze swoimi unijnymi odpowiednikami.

Jedną z opcji jest zawieranie umów o wzajemnym dostępie do sieci telekomunikacyjnych celem świadczenia usług, co mogłoby przełożyć się na brak konieczności wprowadzania opłat roamingowych.

W rozmowie z serwisem najwięksi operatorzy telekomunikacyjny w Wielkiej Brytanii - firmy Three i EE - oświadczyli, iż nie planują wprowadzania opłat roamingowych dla swoich klientów niezależnie od wyniku negocjacji dwustronnych.

Operatorzy w Polsce

Z punktu widzenia klientów korzystających z usług działających w Polsce operatorów sytuacja jest podobna. Przynajmniej przez 11 miesięcy nic się nie zmieni.

"Pojawiły się pierwsze pytania do rzecznika o roaming w Wielkiej Brytanii po #brexit. Informuję, że przynajmniej do końca tego roku nic się nie zmieni. Dzwonicie i korzystacie z netu jak dotychczas. Takie są regulacje prawne na teraz" - napisał kilka dni temu na Twitterze Wojtek Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

"Dobra wiadomość dla wszystkich naszych klientów śledzących losy #brexit. W T-Mobile nie planujemy wprowadzenia zmian cennikowych w ofertach roamingu" - poinformowali także przedstawiciele T-Mobile Polska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane