• rozwiń

Temat: Facebook

Nowy wirus na Facebooku. Uważaj na zdjęcia od znajomych

Nowy wirus na Facebooku. Uważaj na zdjęcia od znajomych
Foto: Shutterstock Foto: Pobranie pliku uruchamia w przeglądarce ofiary skrypt, który może zablokować dostęp do komputera

Niebezpieczny wirus grasuje na Facebooku. Groźne oprogramowanie rozsyłane jest przez rzekome zdjęcie wysłane przez znajomych. Jego otwarcie może skutkować zablokowaniem komputera - ostrzegają eksperci z serwisu niebezpiecznik.pl.

Nowy wirus atakuje użytkowników portalu społecznościowego Facebook. Szkodliwy program rozprzestrzenia się błyskawicznie poprzez rzekome zdjęcie wysłane przez naszych znajomych.

Uwaga na wirusa

Każdy kto na czacie otrzyma fałszywy plik, którego nazwa sugeruje, że jest zdjęciem (np. photo_1234.svg. albo photo_2927.svg.), powinien przede wszystkim nie klikać, nie otwierać, ani nie pobierać załącznika.

Pobranie pliku uruchamia w przeglądarce ofiary skrypt, który może zablokować dostęp do komputera i zaszyfrować dysk twardy, aby odzyskać do niego dostęp ma być konieczne zapłacenie przestępcom "okupu".

Użytkownicy Facebooka, którzy kliknęli w przesłany im przez wirus plik, powinni ostrzec swoich znajomych. Całkiem prawdopodobne bowiem, że mogą oni - nie zdając sobie z tego sprawy - rozsyłać zarażony plik kolejnym znajomym.

Jak usunąć?

Jeśli mimo ostrzeżeń kliknęliśmy w załącznik i pobraliśmy złośliwe oprogramowanie, to nie możemy usunąć go bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Eksperci z niebezpiecznik.pl radzą, by ręcznie odnaleźć jej katalog w systemie. Dla Windows 7,8.1 oraz 10 będzie to C:\Users\\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default. Kolejny krok to zamknięcie przeglądarki i wejście do katalogu "Extensions", w którym z kolei należy usunąć katalog o nazwie "jegjfinhocnmomhpgmnbjambmgbifjbg".

W kolejnych działaniach powinniśmy zmienić hasła dostępu do swoich profili w mediach społecznościowych, skrzynkach e-mail, czy ważnych dla nas serwisach internetowych. Nie zaszkodzi również dogłębne przeskanowanie całego komputera antywirusem z aktualną bazą wirusów.

Jak obronić się przed cyberatakiem? Zobacz materiał wideo:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane