• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Mail ze szwajcarską gwarancją prywatności. Ten program zaszyfruje twoje wiadomości

Mail ze szwajcarską gwarancją prywatności. Ten program zaszyfruje twoje wiadomości
Foto: sxc.hu Foto: Urząd będzie miał obowiązek odpowiedzieć na maila zamiast na zwykły list

ProtonMail to dostępne w przeglądarce darmowe narzędzie szyfrujące e-maile. Dane użytkownika szyfrowane są jeszcze przed wysłaniem na serwery ProtonMail, które znajdują się w Szwajcarii. Z usługi opracowanej przez naukowców z CERN i MIT korzysta już ponad 250 tys. osób.

Zaprojektowanie intuicyjnej usługi szyfrującej e-maile, która ukrywa skomplikowane procesy kryptograficzne przed użytkownikiem, było możliwe dzięki najnowszym dostępnym technologiom. Łatwość użytkowania ma w ocenie twórców narzędzia przyczynić się do popularności takich usług. ProtonMail jest także odpowiedzią na polityczne zakusy mające na celu ograniczenie prywatności użytkowników sieci.

To fundament prywatności

- Prawne ograniczenie szyfrowania danych nie uchroni nas przed kolejnymi atakami terrorystycznymi, nie powstrzyma także ekstremizmu religijnego. Jednak takie prawo działa na niekorzyść ruchów demokratycznych, dziurawi nasze bezpieczeństwo w sieci, a także podważa fundamenty otwartego społeczeństwa - tłumaczy Andy Yen, jeden z twórców ProtonMail.

Yen podkreśla także, że szyfrowanie danych staje się fundamentem prywatności - coraz więcej wrażliwych i osobistych danych ma dziś postać cyfrową. Prywatność gwarantuje polityczną siłę mniejszościom, opozycji, ale także pojedynczym aktywistom czy organizacjom. Twórcy ProtonMail - Andy Yen, Wei Sun i Jason Stockman - sprzeciwiają się masowej inwigilacji użytkowników prowadzonej “na wszelki wypadek” czy istnieniu “tylnych drzwi” w popularnym usługach sieciowych, dających agencjom wywiadowczym dostęp do danych użytkownikom.

- Dane powinny być zaszyfrowane, jeszcze przed wysłaniem ich do sieci, i odszyfrowane dopiero przez ich odbiorcę. Kropka. Prywatność jest fundamentalnym prawem. Nie powinniśmy jej porzucać w imię bezpieczeństwa - przekonuje Yen.

Naukowcy przyznają, że czynnikiem popychającym ich do stworzenia narzędzia było ujawnienie w 2013 r. za sprawą Edwarda Snowdena skali inwigilacji użytkowników internetu prowadzonej przez amerykańskie i brytyjskie służby wywiadowcze.

Oprogramowanie opracowano w renomowanym ośrodku badawczym CERN w 2013 r., w którym powstał także protokół HTTP. Serwery ProtonMail znajdują się w Szwajcarii - poza jurysdykcją UE i USA. W drugiej połowie 2014 r. z usługi korzystało ponad 250 tyś. osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
November
Źli ludzie czekają na takie rozwiązania. Teraz jakaś al kaida, może komunikować się ze swoimi wyznawcami spokojnie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
JędrekC
Źli ludzie zabijają używając najczęściej broni sprzedawanej lub dostarczanej im przez tych dobrych.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane