• rozwiń

Poczujesz się jak ćwierć wieku temu. Wraca moda na konsole retro

Pacman i SuperMario w dawnym Hortexie. Poznań gra w retrogry Odtwórz: Pacman i SuperMario w dawnym Hortexie. Poznań gra w retrogry
Pacman i SuperMario w dawnym Hortexie. Poznań gra w retrogry "Źródło: TVN 24"

Nigdy nie grzeszyły piękną grafiką, ale do dziś nie straciły swojego uroku. Gry, które z dzieciństwa doskonale pamięta pokolenie dzisiejszych 30-latków, wracają do łask. Modę na odświeżanie klasyki rozpoczęło Nintendo, a w ślad za nim poszli inni producenci, którzy zapowiadają swoje konsole retro.

Nostalgię za grami z lat 80. i 90. postanowiła wykorzystać firma AtGames. Właśnie ogłosiła start przedsprzedaży konsol retro Atari Flashback 8 Gold i Sega Genesis Flashback. Ma ona ruszyć 28 lipca, a pierwsze urządzenia trafią do graczy jesienią.

Jakie gry?

Atari Flashback 8 Gold posiada 120 wbudowanych gier. Wśród nich znajdziemy takie legendy, jak Pitfall! czy Space Invaders, a także wiele innych klasyków doskonale znanych z konsoli Atari 2600: Kaboom!, River Raod, Centipede i Millipede.

Do konsoli dołączone są dwa bezprzewodowe kontrolery 2,4 GHz, stylizowane na te z Atari 2600. Do urządzenia można jednak również podłączyć dwa przewodowe joysticki lup pady. Konsola posiada wejście HDMI 720p oraz opcję zapisu, pauzy i przewinięcia w każdej grze.

Cena Atari Flashback 8 Gold to 79,99 dolarów.

Z kolei Sega Genesis Flashback wyglądem bardzo przypomina oryginalną konsolę z 1988 roku i zawiera 85 wbudowanych gier, a także zintegrowany port na kartridże, do którego można włożyć niemal każdą oryginalną grę wypuszczoną na konsole Sega Genesis i Sega Mega Drive. Wśród wbudowanych gier znajdziemy serię Sonic, Mortal Kombat, Phantasy Star oraz Shining Force.

W zestawie są również dwa bezprzewodowe kontrolery 2,4 GHz w oryginalnej stylistyce.

Konsola posiada też wejście HDMI 720p, dwa dodatkowe wejścia dla przewodowych padów oraz funkcje zapisu, pauzy oraz przewinięcia w każdej grze.

Cena konsoli Sega Genesis Flashback wynosi 79,99 dolarów.

Licencję na produkcję obu konsol posiada firma AtGames, jednak zarówno amerykańskie Atari, jak i japońska Sega mogły ingerować w jej pracę.

Wielki comeback

Z mody na retro chce skorzystać też Atari. Firma zaprezentowała w tym tygodniu Ataribox, pierwszą konsolę od 20 lat. Konkrety dotyczące ceny, daty wypuszczenia jej na rynek i specyfikacji są owiane tajemnicą. Wiadomo natomiast, że stylizowany na urządzenia z przełomu lat 80. i 90. sprzęt będzie dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych: czarno-czerwonym oraz w kolorze imitującym drewno.

Ataribox będzie posiadać slot na kartę SD, wejście HDMI i cztery porty USB. Mają na niej działać  zarówno starsze, wydanie na konsole Atari gry, jak i nowe tytuły.

Zaskakujący sukces

Firmy produkujące konsole w stylu retro szukają swojego miejsca na rynku po tym, jak ogromny, dość niespodziewany sukces odniosło Nintendo ze swoją konsolą NES Classic Edition. Urządzenie wyprzedano na pniu w liczbie niemal 2,5 miliona egzemplarzy. Japońska firma poszła za ciosem i ogłosiła, że jeszcze jesienią tego roku wypuści SNES Classic Edition, czyli miniaturową wersją konsoli Super Nintendo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane