• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Potężny spadek kursu akcji Facebooka. Zuckerberg wypada z podium listy najbogatszych

Facebook na giełdzie zalicza swój najgorszy dzień (wideo bez dźwięku) Odtwórz: Facebook na giełdzie zalicza swój najgorszy dzień (wideo bez dźwięku)
Facebook na giełdzie zalicza swój najgorszy dzień (wideo bez dźwięku) "Źródło: TVN24 BiS"

Aż o 19 procent zniżkował kurs akcji Facebooka podczas czwartkowej sesji. To reakcja inwestorów na ogłoszone w środę kiepskie prognozy na dalszą część roku. Firma ostrzegła inwestorów, że wzrost przychodów w kolejnych kwartałach wyhamuje, ponieważ Facebook dostosuje swoją strategię do nowych zasad prywatności.

W środę, już po zakończeniu notowań tego dnia, firma zaprezentowała najnowszy raport finansowy. Dyrektor finansowy Facebooka David Wehner w trakcie konferencji prasowej powiedział, że spółka po sprawie Cambrigde Analytica "stawia na pierwszym miejscu prywatność". Co oznacza wydanie dodatkowych miliardów dolarów na jej zabezpieczenie.

Z najnowszego raportu finansowego Facebooka wynika ponadto, że firma odnotowała wzrost  przychodów niższy od oczekiwań. Inwestorzy spodziewali się wyników za drugi kwartał na poziomie 13,36 mld dolarów, a tymczasem wyniosły one 13,23 mld dolarów.

Mniejsza była również globalna liczba dziennych aktywnych użytkowników Facebooka. Według rynkowego konsensusu miało to być 1,49 mld osób, a tymczasem było to 1,47 mld.

Spadki na giełdzie

Te informacje nie pomogły notowaniom. Wycena akcji spółki Facebook w handlu posesyjnym w środę wieczorem obniżyła się o ponad 20 procent. Bardzo słabo wyglądała także czwartkowa sesja na nowojorskim parkiecie. Notowania rozpoczęły się 19-procentowym spadkiem i taka sytuacja utrzymywała się w kolejnych godzinach handlu.

To oznacza, że wartość rynkowa spółki spadła o około 120 miliardów dolarów. "Szykuje się najgorszy dzień w historii obecności Facebooka na giełdzie" - zauważył w czwartek, tuż po rozpoczęciu notowań, internetowy serwis CNN. Jak dodano, byłaby to także jedna z największych dziennych strat, jakie kiedykolwiek poniosły spółki notowane na amerykańskim parkiecie.

Poprzedni rekord należał do Intela (strata wyniosła 91 mld dolarów w 2000 r.). Podium historycznych spadkowiczów zamyka 80-mld przecena akcji Microsoft z 2000 r.


Zuckerberg poza podium

Po kieszeni dostał także Mark Zuckerberg. Za sprawą spadku notowań o niemal jedną piątą wartość majątku szefa Facebooka stopniała o 15,9 mld dolarów.

Oznacza to, że Zuckerberg wypadnie z pierwszej trójki w rankingu najbogatszych ludzi na świecie prowadzonym przez Bloomberga. Jeszcze w środę jego majątek był wyceniany na 86,5 mld dolarów, a po czwartkowej sesji - 70,6 mld dolarów.

Ostatecznie Zuckerberg, po załamaniu akcji Facebooka, zajmuje szóste miejsce na liście najbogatszych - przed Carlosem Slimem (62,4 mld dolarów), a za Amancio Ortegą (73,4 mld dolarów).

Poprzednia tak słaba sesja Facebooka miała miejsce 27 lipca 2012 roku, kiedy kurs spadł o 11,7 procent.

Bardzo duży spadek na giełdzie Facebook zaliczył także pod koniec marca br. Notowania jego akcji spadły w ciągu nieco ponad tygodnia o 73 mld dolarów (13,5 procent) w związku ze sprawą wykorzystania przez firmę Cambridge Analytica danych 87 milionów użytkowników serwisu i wszczętymi w tej sprawie dochodzeniami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane