• rozwiń

Nokia oficjalnie wraca. Trzy lub cztery urządzenia jeszcze w tym roku

Nokia oficjalnie wraca. Trzy lub cztery urządzenia jeszcze w tym roku
Foto: CC by SA Flickr/ Clive Darra Foto: Nokia, dawny światowy lider telefonii komórkowej, ogłosiła swój powrót na tynek telefonów komórkowych w maju 2016 r.

Nokia wraca na rynek. Jeszcze w czwartym kwartale tego roku firma zaprezentuje trzy lub cztery urządzenia - zapowiedział Mike Wang, szef chińskiego oddziału Nokia Networks. Nowe smartfony i tablety maja trafić do sprzedaży na początku 2017 roku.

Smartfony wyprodukuje fińska firma HMD Global, która uzyskała prawa do legendarnej marki na okres 10 lat. HMD składa się z byłych pracowników Nokii i Microsoftu.

Smartfon Nokia

Na razie nie znamy jednak żadnych szczegółów dotyczących specyfikacji smartfonów i tabletów. Nie wiemy również, ile będzie trzeba zapłacić za nowe urządzenia.

Już w połowie lipca pisaliśmy jednak o tym, że do końca roku na rynku mają się pojawić dwa nowe telefony z logo Nokii. Według przecieków, jeden będzie miał 5,2-calowy ekran, natomiast drugi 5,5-calowy. Oba smartfony będą działać na systemie Z-Launcher, opartym na Androidzie N.

Smartfony mają mieć dodatkowo metalowe obudowy, które będą pyłoszczelne i wodoszczelne (spełniające założenia normy IP68) oraz procesory Qualcomm Snapdragon 820. Mają być również wyposażone w aparat o rozdzielczości 22.6 megapikseli.

Fiński producent

Nokia, dawny światowy lider telefonii komórkowej, ogłosiła swój powrót w maju. Przedsiębiorstwo, które obecnie działa w branży wyposażenia i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, na 10 lat oddało do dyspozycji prawa do słynnej marki i cennych wciąż patentów nowo utworzonej fińskiej firmie HMD Global. W maju 2016 roku spółka odkupiła od Microsoftu część działu urządzeń.

Ostatnim produktem z wyższej półki Nokii był tablet N1, który nie został pozytywnie przyjęty przez konsumentów. W zgodnej opinii specjalistów Nokia, która kilkanaście lat pozostawała liderem na rynku telefonów komórkowych (w szczytowym okresie w 2008 roku miała 40 proc. udziałów), przespała początek rewolucji smartfonowej.

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN o zmianach dla wszystkich użytkowników telefonów na doładowanie (25.07.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane