• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nokia stawia na wirtualną rzeczywistość. Pokazała kulistą kamerę do filmów 3D i gier

Nokia stawia na wirtualną rzeczywistość. Pokazała kulistą kamerę do filmów 3D i gier
Foto: Nokia Foto: Nokia prezentuje nową kamerę

Nokia uchyliła rąbka tajemnicy i pokazała kulistą kamerę, nad którą pracuje. Wyposażona w osiem soczewek i osiem mikrofonów pozwala na nagrywanie obrazu w obrębie 360 stopni i przestrzennego dźwięku. Sprzęt ma być przeznaczony głównie dla przemysłu filmowego.

Według doniesień BBC, kulista kamera OZO jest wyposażona w osiem soczewek i osiem mikrofonów. Pozwala na nagrywanie w obrębie 360 stopni obrazu i dźwięku 3D. Ma to umożliwić tworzenie panoram ze specjalnie sformatowanym dźwiękiem.

Nokia i nowe możliwości

Dzięki nowej technologii użytkownicy będą mogli uchwycić całą panoramę i usłyszeć zmiany dźwięku w zależności od położenia.

- Cieszymy się z wprowadzenia OZO. Pozwala on zdefiniować zupełnie nową kategorię rozwiązań dotyczących przechwytywania i odtwarzania rzeczywistości wirtualnej. To potężne narzędzie w rękach profesjonalistów - ocenił Ramzi Haidamus, prezes Nokia Technologies.

Z kolei Chris Green, konsultant w Davies Murphy Group powiedział BBC, że OZO zbudowana została z aparatów wykorzystywanych przez Nokię i opracowanych ma potrzeby smartfonów Lumia.

- Nokia ma duże doświadczenie w rozwoju technologii dotyczących aparatów, ale też w tworzeniu i przenoszeniu tych technologii do bardzo małych telefonów - dodał.

Nokia ogłosiła też zawarcie partnerstwa z dużą firma zajmującą się wirtualną rzeczywistością - Jaunt Studios i zamierza używać Ozo w swoich studiach. Koncern podkreśla, że OZO to pierwszy produkt z nowej serii "rozwiązań cyfrowych".

Jeszcze w tym oku

Kamery będą produkowane w Finlandii, a pierwsze egzemplarze mają wejść na rynek pod koniec tego roku.

Wiadomo już, że cena kamery nie będzie niska. Wprawdzie producent nie zdradził jeszcze ile dokładnie trzeba będzie zapłacić za urządzenie, ale w amerykańskich mediach nieoficjalnie pojawiają się kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane