• rozwiń

Era tabletów się kończy. Sprawdź, co je zastąpi

Era tabletów się kończy. Sprawdź, co je zastąpi
Foto: Shutterstock Foto: Klienci coraz rzadziej sięgają po tablety

"Tylko jedno jest w stanie pomóc teraz rynkowi tabletów" - twierdzą autorzy amerykańskiego serwisu MarketWatch. Są to klawiatury. Okazuje się, że rynek tabletów się kurczy. Atrakcyjne dla konsumentów pozostają jeszcze jedynie urządzenia hybrydowe.

W pierwszym kwartale br. światowa produkcja tabletów spadła o 15 proc. Brak zainteresowania produktami tej kategorii osiągnął rekordowe poziomy - oceniają analitycy z IDC, firmy badającej rynek.

Spadki, spadki

Apple, którego akcje lecą w dół, sprzedał najwięcej tabletów, zgarniając 26 proc. udziałów rynkowych. Jest to i tak mniej niż w ubiegłym kwartale (27 proc.). Jak podaje IDC, sprzedaż iPadów spadła wówczas o 18 proc.

Jedynymi urządzeniami, które notowały optymistyczne wyniki, są rozkładane tablety hybrydowe. To standardowe ekrany z dodatkową klawiaturą. Sprzedaż tego rodzaju urządzeń podwoiła się, osiągając nienotowany dotąd poziom 4,9 mln egzemplarzy. Znajdują się one wśród niewielu urządzeń mobilnych tej kategorii, których sprzedaż aktualnie rośnie.

Tablety ekranowe i komputery PC doświadczyły najbardziej znaczących spadków w ostatnich kwartałach. Natomiast, jak wskazują dane IDC, smartfony doświadczają nieznacznego wzrostu, a ich światowa produkcja wzrosła w pierwszym kwartale br. do 334,9 mln z 224,3 mln. 

Wcześniej w tym tygodniu, Apple zanotował swój pierwszy spadek w sprzedaży iPhone'ów.

Droższe kuzynostwo

Dane sugerują, że nastąpi szeroka zamiana tabletów ekranowych (które zasadniczo są po prostu smartfonami z większymi ekranami) na bardziej funkcjonalne urządzenia dwa w jednym.

Te tablety są oczywiście droższe niż ich mniej kompleksowi kuzyni. To powinno pomóc producentom poprawić przychody, ale z pewnością nie wyniki sprzedaży. Prezes Apple'a Tim Cook przyznał, że w tym kwartale w segmencie iPadów oczekuje najlepszych wyników od dwóch lat.

- Podczas gdy produkcja pecetów spada, rynek bardziej złożonych urządzeń na tym korzysta. Klienci i przedsiębiorcy chcą wymienić ich starzejące się pecety na urządzenia rozkładane - przyznał Kitesh Ubrani, analityk badający wyniki sprzedaży urządzeń mobilnych.

Rynek się odrodzi?

Spadek popularności pecetów, których sprzedaż spadła o 11,5 proc. w pierwszym kwartale br. (według danych IDC), idzie w parze ze zwiększeniem dostaw tzw. tabletów hybrydowych. To może być przyczyna, dla której firmy produkujące tradycyjne pecety, postanowiły odejść od wypuszczania komputerów personalnych na rzecz mniejszych urządzeń mobilnych.

Jak czytamy na Marketwatch.com, odrodzenie się rynku tabletów "może zająć chwilę", o ile kiedykolwiek się to stanie. Klawiatury mogą dać tabletom nowe życie i zapoczątkować zmianę sposobu, w jaki korzysta się z tych urządzeń. Tradycyjne, ekranowe tablety odpowiadają wciąż jednak za blisko 88 proc. rynku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane