• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Sąd uderza w Facebooka. Kwestionuje wykorzystanie danych osobowych

Kawecki o zmianach w ochronie danych osobowych Odtwórz: Kawecki o zmianach w ochronie danych osobowych
Kawecki o zmianach w ochronie danych osobowych "Źródło: TVN24 BiS"

Sąd w Berlinie uznał, że domyślne ustawienia dotyczące udostępniania danych przez użytkowników Facebooka są sprzeczne z prawem, a formularz dotyczący zgody na ich wykorzystanie jest częściowo nieważny. Firma zapowiada odwołanie - podaje w poniedziałek agencja Reutera.

Informację o wyroku zamieściła na swojej stronie Niemiecka Federacja Organizacji Konsumenckich (VZVB), stwierdzając, że domyślne ustawienia Facebooka i niektóre warunki korzystania z usług serwisu stały w sprzeczności z prawami konsumenta. VZVB zarzuca FB również ukrywanie ustawień chroniących prywatność i niewystarczające informowanie o tym użytkowników przed rejestracją.

"Nie spełniono tu kryteriów świadomej zgody" - oświadczyła VZVB. Sprawa toczyła się przed sądem od 2015 roku.

Działania Facebooka

Choć wyrok był przychylny Facebookowi w niektórych aspektach, amerykański gigant mediów społecznościowych zapowiada odwołanie. Od wytoczenia sprawy w serwisie zaszły znaczące zmiany w zakresie warunków korzystania z usługi i ochrony danych osobowych - wskazuje firma Marka Zuckerberga.

"Podejmujemy wszelkie starania, by upewnić się, że nasze wytyczne są jasne i łatwe do zrozumienia, a świadczone przez Facebooka usługi pozostają w pełni zgodne z prawem" - oświadczyli przedstawiciele serwisu. Firma zapowiada również dalsze zmiany mające zapewnić platformie zgodność z europejskim Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych, które będzie stosowane od 25 maja bieżącego roku.

Z Facebooka korzysta na całym świecie ponad 2,2 mld użytkowników. Niezależnie od wyroku berlińskiego sądu serwis jest przedmiotem śledztwa niemieckiego urzędu ochrony konkurencji i konsumentów (Bundeskartellamt), który zarzuca firmie nielegalne zbieranie różnego rodzaju danych użytkowników ze źródeł trzecich (w tym należących do Facebooka platform Instagram i WhatsApp) i wykorzystywanie w ten sposób swojej dominującej pozycji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane