• rozwiń
  • WIG20 2242.10 -1.73%
  • WIG30 2555.40 -1.55%
  • WIG 57385.01 -1.37%
  • sWIG80 10852.31 -0.79%
  • mWIG40 3977.69 -0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Program miał rozpoznawać twarze przestępców. Wskazał na polityków

Amazon testuje drony w Kanadzie Odtwórz: Amazon testuje drony w Kanadzie
Amazon testuje drony w Kanadzie "Źródło: TVN24 BiS"

Narzędzie rozpoznawania twarzy Amazona - Rekognition - powiązało 28 kongresmenów USA z przestępcami, których zdjęcia przechowywane są w policyjnych bazach danych. Politycy skierowali w tej sprawie list do szefa koncernu Jeffa Bezosa, domagając się wyjaśnień.

Test, w ramach którego wizerunki kongresmenów zostały przyporządkowane do zdjęć przestępców, przeprowadziła organizacja broniąca praw człowieka ACLU, wcześniej domagająca się wycofania narzędzia Rekognition z katalogu narzędzi wykorzystywanych przez organy ścigania i służby. O sprawie poinformował serwis Cnet.

Zdaniem przedstawicieli ACLU wadliwe działanie Rekognition, którego dowiódł test, jest wystarczającym argumentem, by w sprawie wycofania narzędzia używanego przez służby interweniował Kongres.

Koncern Amazon argumentuje jednak, że ACLU swój test przeprowadziła w niewłaściwy sposób i właśnie dlatego algorytmy błędnie przyporządkowały twarze amerykańskich polityków do wizerunków przestępców z policyjnych baz danych.

Pytania do Bezosa

Pięciu kongresmenów z grupy polityków, których dotyczy sprawa, zdecydowało się skierować do szefa Amazona list otwarty w związku ze zdarzeniem, w którym proszą o wyjaśnienia, a także domagają się spotkania z Bezosem. Ma ono posłużyć “rozwiązaniu problemów, jakie nastręcza wadliwe działanie technologii rozpoznawania twarzy, które może prowadzić do nieprawdziwych i nieuzasadnionych rezultatów”.

Kongresmeni zapytują w swoim liście Bezosa m.in. o to, czy narzędzie Rekognition działa w sposób wskazujący na występowanie w algorytmach zafałszowań np. związanych z kolorem skóry osób, których wizerunek jest analizowany.

Cnet przypomina, że do wniosku ACLU o uregulowanie sfery wykorzystania narzędzi rozpoznawania twarzy przez organy ścigania i służby przychyla się m.in. Microsoft. Zdaniem przedstawicieli tego koncernu zaawansowane technologie, które mogą wywierać wpływ na codzienne życie obywateli, muszą funkcjonować w ramach określonych wartości etycznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane