• rozwiń

Sztuczna inteligencja miała wyszukiwać najlepsze CV. Odrzucała kobiety

Amazon testuje drony w Kanadzie Odtwórz: Amazon testuje drony w Kanadzie
Amazon testuje drony w Kanadzie "Źródło: TVN24 BiS"

Amazon odkrył duży problem. Oparte na sztucznej inteligencji narzędzie giganta, służące do wyszukiwania najlepszych kandydatów do pracy, dyskryminowało kobiety - donosi Reuters.

Zespół specjalistów Amazona od 2014 roku tworzył programy komputerowe, aby bardziej efektywnie rekrutować kandydatów do pracy - pisze Reuters powołując się na pięć osób zaznajomionych ze sprawą.

Eksperymentalne narzędzie, wykorzystujące sztuczną inteligencję, przyznawało kandydatom od jednej do pięciu gwiazdek, podobnie jak kupujący, którzy oceniają produkty na Amazonie.

- Każdy chciał takiego świętego Graala - powiedziało źródło Reutersa. - Miało to być narzędzie, które spośród 100 życiorysów wybierze najlepszą piątkę kandydatów - dodało.

Jest problem

W 2015 roku firma zdała sobie jednak sprawę, że nowy system nie ocenia kandydatów na programistów i inne stanowiska techniczne w sposób neutralny płciowo.

Modele komputerowe Amazona zostały bowiem "wyszkolone" do weryfikacji kandydatów poprzez obserwowanie wzorców w życiorysach, przedłożonych firmie w ciągu 10 lat. Większość z nich pochodziła od mężczyzn, co stanowi odbicie męskiej dominacji w branży technologicznej.

W efekcie system nauczył się, że preferowani są męscy kandydaci i odrzucał życiorysy, które zawierały słowo "kobiecy" np. w zdaniu "kapitan kobiecego klubu szachowego". Osoby zaznajomione ze sprawą twierdzą, że mniejsze szanse na angaż miały również absolwentki kobiecych szkół wyższych.

Firma z Seattle ostatecznie rozwiązała zespół na początku 2017 roku. Źródła Reutersa podkreślają, że rekruterzy Amazona przyglądali się rekomendacjom generowanym przez narzędzie, ale nigdy nie polegali wyłącznie na nich.

Amazon odmówił komentarza w tej sprawie. Twierdzi jednak, że firma jest zaangażowana w różnorodność i równość w miejscu pracy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mirw
tak samo jak ludzie tak i maszyna będzie uczyła się na podstawie danych które dostarczono. To, że dostarczono mało reprezentatywne dane początkowe to nie można maszyny winić, ze wyciągnęła z tego wnioski, których rezultatem było dyskryminowanie jednej grupy ludzi. Nie świadczy to moim zdaniem źle o samej maszynie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane