• rozwiń

Przegląd prasy: Mercedes zainwestuje w Polsce 800 mln euro

Przegląd prasy: Mercedes zainwestuje w Polsce 800 mln euro
Foto: FotograFFF / Shutterstock.com Foto: Na nową fabrykę Niemcy chcą wydać 800 mln euro

W okolicach Jawora na Dolnym Śląsku niemiecki koncern Daimler AG zbuduje fabrykę silników dla Mercedes Benz Manufacturing (MBM) - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Koncern ma zainwestować w fabrykę 800 mln euro, a zatrudnienie w niej może znaleźć 1,5 tys. osób. - Rząd stara się pozyskiwać zagranicznych inwestorów, by ożywiać gospodarkę i tworzyć miejsca pracy - powiedziała w poniedziałek szefowa rządu Beata Szydło.

Jak czytamy w dzienniku, Ministerstwo Rozwoju, które nadzorowało negocjacje, ma potwierdzić dzisiaj informację o budowie fabryki w Polsce. O jej lokalizacje nasz kraj rywalizował z Węgrami i Rumunami, które miały przedstawić konkurencyjne oferty.

Co zdecydowało?

"O wyborze Polski miały zdecydować konkurencyjna logistyka i dostępność wykształconej siły roboczej, niezbędnej do produkcji zaawansowanych technologicznie silników do aut Mercedesa" - pisze "Rz".

Na nową fabrykę Niemcy chcą wydać 800 mln euro, a zatrudnienie może tam znaleźć 1,5 tys. osób.

Resort rozwoju poinformował dziś w maili przesłanym do redakcji tvn24bis.pl, że negocjacje w tej sprawie nadal trwają.

Mercedes w pierwszym kwartale 2016 r. stał się największym graczem na rynku aut premium na świecie – sprzedał ich 483 tys., o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. To głównie zasługa rosnącej sprzedaży w Chinach i USA.

Nowe miejsca pracy

Beata Szydło, pytana dzisiaj o doniesienia "Rzeczpospolitej" powiedziała, że rząd stara się pozyskiwać zagranicznych inwestorów, by powstawały nowe miejsca pracy, szczególnie w tych regionach, w których jest duże bezrobocie. - Chcemy, by powstawały nowe firmy i nowe fabryki, by ożywiać polską gospodarkę - powiedziała premier.

Zaznaczyła, że informacje będą przekazywane, gdy umowy zostaną finalizowane. "W tej chwili mogę powiedzieć tak: trwają rozmowy z różnymi podmiotami" – zastrzegła.

Niedawno Polska przegrała wyścig o dużą motoryzacyjną inwestycję:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane