• rozwiń
  • WIG20 2214.36 +1.07%
  • WIG30 2550.54 +1.06%
  • WIG 57264.89 +0.87%
  • sWIG80 11493.78 +0.17%
  • mWIG40 3957.52 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ostry spór w Volkswagenie. Bo dyrektorzy nie chcą zrezygnować z premii

Ostry spór w Volkswagenie. Bo dyrektorzy nie chcą zrezygnować z premii

Władze Dolnej Saksonii krytykują plany Volkswagena dotyczące wypłaty premii menadżerom wyższego szczebla. Decyzja jest sprzeczna z zapowiadaną wcześniej strategią cięcia kosztów, która jest pokłosiem skandalu emisyjnego.

- Land Dolna Saksonia zdaje sobie sprawę z problematycznej natury elastycznych premii - oświadczyła w piątek rzeczniczka prasowa tego landu.

Ważny udziałowiec

Dolna Saksonia jest ważnym udziałowcem Volkswagena. Od początku powstania firmy posiada 20 proc. udziałów i ma dwa miejsca w 20-osobowej rady nadzorczej - organu, który podejmuje decyzje w sprawie płac dla dyrektorów.

- Ostatecznie decyzja należy do rady nadzorczej. Opinie w tej kwestii nie zostały jeszcze sfinalizowane - dodała rzeczniczka.

W Dolnej Saksonii zlokalizowana jest największa fabryka VW, w której pracuje 100 tys. osób.

Dyrektorzy nie odpuszczają

Niemiecki magazyn „Der Spiegel” cytując źródła z otoczenia firmy, przekazał, że dyrektorzy odmawiają dobrowolnego zrzeczenia się dodatkowych premii.Rzecznik Volkswagena oświadczył z kolei, że rezygnacja z premii nie jest teraz przedmiotem dyskusji.

- Nie ma jeszcze decyzji, rada nadzorcza ma się spotkać w drugiej połowie miesiąca. Zarząd pozostaje przy swojej strategii zaciskania pasa. Nikt jednak nie mówił o całkowitej rezygnacji z premii - powiedział rzecznik koncernu.

Reuters powołując się na źródła z otoczenia firmy, podaje, że do zwołania rady nadzorczej dojdzie najprawdopodobniej w najbliższy poniedziałek. Głównymi punktami zebrania będzie śledztwo ws. afery spalinowej oraz sytuacja finansowa firmy - kwestie mają być dyskutowane przed publikacją corocznego raportu, która planowana jest na 28 kwietnia. Jednak zagadnienia związane z menadżerskimi premiami także mają zostać podjęte podczas poniedziałkowych rozmów.

Ostry spór

Premie dla menadżerów stały się prawdziwym punktem zapalnym w sporze między władzami VW a związkami zawodowymi. Ich zdaniem skutki oszczędności najbardziej odczują pracownicy.

Presja dotycząca cięć i oszczędności pojawiła się w momencie, gdy Volkswagen odczuł finansowe skutki skandalu emisyjnego. We wrześniu amerykańscy śledczy odkryli nieprawidłowości w systemach pomiaru czystości powietrza.

Volkswagen przyznał się do instalowania w swoich autach oprogramowania pozwalającego na manipulowanie pomiarem emisji spalin i zaniżanie pomiaru emisji tlenku azotu. Dotyczy to ok. 11 milionów samochodów tego koncernu na świecie. Sytuacja pogorszyła się jeszcze, gdy w listopadzie najpierw wyszło na jaw, że Volkswagen mógł zaniżać poziom zużycia paliwa i emisji CO2 w przypadku ok. 800 tys. aut, głównie z silnikami Diesla, a później - że problem ten może dotyczyć większej liczby samochodów na benzynę niż poprzednio zakładano.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
adam_adamskih3tx
Oni muszą wyciągnąć swoje pomimo, że firma ma miliardowe kary do zapłacenia. To samo było z bankami, doprowadzili do kryzysu ale premie musieli dostać, jest to chore.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
acea
Fajny film. Szkoda że to ciąg dalszy ściemy! Krateczka za może 1Eur sposobem na całą aferę? Nie wydaje mi się.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane