• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Afera w Volkswagenie

VW przyspiesza posiedzenie rady nadzorczej. Winterkorn traci poparcie

Foto: PAP/EPA Foto: Szef Volkswagena straci stanowisko?

Volkswagen zdecydował o przełożeniu spotkania przedstawicieli rady nadzorczej na wtorkowy wieczór. Pierwotnie miało się ono odbyć w środę - podaje Reuters, powołując się na niemieckie media. Powodem takiej decyzji ma być los obecnego szefa koncernu Martina Winterkorna.

Jak podała "Hannoversche Allgemeine Zeitung", do spotkania starszych członków rady i ścisłego kierownictwa VW doszło na lotnisku w Brunszwiku.

Gazeta podaje, że Winterkorn stracił poparcie głównych akcjonariuszy.

Volkswagen nie skomentował tych doniesień.

Nie chce odejść

Jeszcze we wtorek po południu szef niemieckiego koncernu oświadczył, że pomimo skandalu z manipulowaniem pomiarem emisji spalin nie ustąpi ze stanowiska.

Winterkorn powiedział, że "byłoby błędem kwestionowanie ciężkiej i uczciwej pracy 600 tys. zatrudnionych tylko dlatego, że mała grupa osób dopuściła się ciężkich wykroczeń".

- Nasza załoga nie zasłużyła na to. Dlatego proszę państwa o zaufanie na naszej dalszej drodze - powiedział szef Volkswagena.

Volkswagen przyznał we wtorek, że problem dotyczy 11 milionów jego pojazdów z napędem dieslowskim. Akcje koncernu, które w poniedziałek straciły prawie jedną piątą wartości, we wtorek przed południem spadły o kolejne 23 proc., do najniższego poziomu od października 2011 roku.

Skandal wybuchł, gdy w USA tamtejsza federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ustaliła, że oprogramowanie zainstalowane w ponad 480 tys. pojazdów Volkswagena z napędem dieslowskim uaktywnia system ograniczania emisji spalin (przestawianie silnika na szczególnie oszczędny tryb pracy) tylko na czas oficjalnych pomiarów testowych. Oznacza to, że w normalnych warunkach pojazdy Volkswagena z silnikami dieslowskimi mają lepsze osiągi, ale zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej, niż to dopuszczają przepisy w USA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane