• rozwiń

Kolejny krok w podboju kosmosu. Galaktyczne wyprawy będą tańsze?

Kolejny krok w podboju kosmosu. Galaktyczne wyprawy będą tańsze?

Rakieta nośna Falcon 9, należąca do firmy SpaceX, wystartowała w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego z Cape Canaveral na Florydzie i po kilkunastu minutach lotu, po raz pierwszy w historii, bez problemów wylądowała w tym samym miejscu.

Jak poinformował właściciel SpaceX, miliarder Elon Musk, na Ziemię powrócił pierwszy stopień rakiety, drugi wyniósł na niską orbitę okołoziemską 11 niewielkich satelitów telekomunikacyjnych.

Rakieta wcześniej odbyła kilka nieudanych prób - w czerwcu eksplodowała w powietrzu. Z tego względu dzisiejsza próba wiązała się z wielkimi emocjami.

Silniki startowe z pierwszym członem rakiety o łącznej długości prawie 50 m, odłączyły się od reszty pojazdu kosmicznego, wysunęły odnóża stabilizujące i bezpiecznie wylądowały na Przylądku

Canaveral.

Wyprawa w kosmos tańsza

- Aż podskoczyliśmy, bo wydawało nam się, że rakieta leci bezpośrednio nad nami. Do tej pory czuję jak bije mi serce. To wspaniały dzień, na który warto było czekać - mówił jeden ze świadków lądowania rakiety, fotograf - Julian Leek.

Elon Musk, amerykański miliarder i wizjoner jest twórcą elektrycznego samochodu Tesla oraz systemu internetowych płatności PayPal. Od dawna zapowiadał pionowe lądowanie swojej rakiety.

Ten sukces jest uznany za wielki przełom w komercyjnych lotach kosmos. Rakieta może być użytkowana wielokrotnie. Oznacza to, że koszty takiej wyprawy będą znacznie niższe.

Falcon 9 miał wynieść na orbitę bezzałogowy statek transportowy Dragon, na pokładzie którego były dwie tony sprzętu i zapasów dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA po wycofaniu cztery lata temu ze służby kosmicznych wahadłowców korzysta z usług prywatnych firm - SpaceX i Orbital Sciences - którym zleca dostarczanie ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Cały materiał na stronie internetowej "Faktów TVN"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tomasz_wilinski
Gratulacje. Musk jest prawdziwym wizjonerem tak jak S.Jobs. Rosji skonczy sie kolejne zrodelko z dolarami. Musk popularyzuje energie sloneczna, panele sloneczne, baterie i w koncu samochody elektryczne.
Mniej wegla, mniej ropy, mniej gazu..... mniej Putina.
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jacy_jolku
Ojej nie mogę uwierzyć własnemu szczęściu. Galaktyczne wyprawy będą tańsze. Muszę powiedzieć mojej babci. Rencistka, na pewno się ucieszy. Teraz świat wchodzi erę cudownych tanich lin lotniczych. Nie mogę uwierzyć. Jeszcze nie ochłonąłem z radości.
  • 1
  • 5
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane