• rozwiń

Odstaw kółka i przerzuć się na latającą deskę

Odstaw kółka i przerzuć się na latającą deskę
Foto: Lexus/ materiały prasowe Foto: Latająca deska od Lexusa

Lexus opracował projekt latającej deski - informuje Bloomberg. Produkt ma przypominać tę znaną z filmu "Powrót do Przeszłości 2".

Japoński koncern pracował nad projektem prawie dwa lata.

Trwają testy

Jak informuje producent na swojej stronie internetowej, "deska wykorzystuje chłodzone ciekłe azoty nadprzewodnika i magnesy stałe", które pozwalają utrzymać ją nad powierzchnią Ziemi.

Na filmiku opublikowanym przez producenta samochodów deska porusza się po skate parku. Jak potwierdził Lexus, takie działanie urządzenia umożliwia wykorzystanie metalowej podłogi.

Materiał filmowy stanowi swego rodzaju wstęp, nadal pozostaje bowiem sporo niewiadomych co do projektu Lexusa. Urządzenie jest obecnie testowane przez profesjonalnych skaterów w Barcelonie.

Jak poinformował producent, więcej o tej technologii mamy się dowiedzieć 21 października 2015 roku.

Amerykanie byli pierwsi

Lexus nie jest jednak pierwszą firmą, która stworzyła lewitującą deskę. Uprzedził ich amerykański start-up ArxPax, który w październiku ub.r. zaprezentował projekt deski Hendo. Wykorzystuje ona pole magnetyczne.

Magnesy pozwalają jej lewitować kilka centymetrów nad miedzianym half-pipem. Deską steruje się, pochylając ciało w odpowiednim kierunku.

Wzorem dla twórców deski Hendo była technologia wykorzystywana do napędzania pociągów Maglev. Tam również są magnesy, ale o wiele większe. Składy, poruszając się po poduszce magnetycznej, osiągają prędkość prawie 500 km/h.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane