• rozwiń

Zmarł Larry Tesler, twórca funkcji "kopiuj" i "wklej"

Mega komputer od giganta z Cupertino Odtwórz: Mega komputer od giganta z Cupertino
Mega komputer od giganta z Cupertino

W wieku 74 lat zmarł amerykański informatyk Larry Tesler. To dzięki jego innowacjom, obejmującym między innymi polecenia "wycinania", "kopiowania" i "wklejania", praca na komputerze osobistym stała się znacznie łatwiejsza.

O śmierci Teslera, który zmarł w poniedziałek 17 lutego, poinformowała na Twitterze firma Xerox. To właśnie tam informatyk zaczynał swoją długą i owocną karierę zawodową.

Innowator

Tesler przejdzie do historii dzięki stworzeniu skrótów, bez których nikt dzisiaj nie wyobraża sobie pracy na komputerze. Mowa m.in. o poleceniach "wytnij"/"kopiuj" - "wklej" oraz "znajdź" - "zamień".

Pierwsze z nich pojawiło w oprogramowaniu Apple na komputerze Lisa w 1983 roku, a następnie na komputerach Macintosh. Tesler inspirował się ponoć dawną metodą edycji, która polegała na wycinaniu fragmentów drukowanego tekstu i umieszczaniu ich w innym miejscu za pomocą kleju.

Urodził się w 1945 roku w Nowym Jorku. Studiował na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Specjalizował się w projektowaniu interfejsów użytkownika. Pracę w Dolinie Krzemowej rozpoczął już na początku lat 60. czyli w czasach, w których komputery były niedostępne dla większości ludzi.

Podczas swojej długiej kariery pracował dla największych firm technologicznych. W 1980 roku Steve Jobs namówił go przejścia z Xerox do Apple. Tesler spędził tam 17 lat i awansował na stanowisko głównego naukowca. Przed odejściem na emeryturę pracował jeszcze w Amazonie i Yahoo.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane