• rozwiń

L'Oreal chce drukować skórę w 3D

L'Oreal chce drukować skórę w 3D Odtwórz: L'Oreal chce drukować skórę w 3D
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Skóra drukowana w 3D to przyszłość medycyny? | Video: L'Oreal chce drukować skórę w 3D

Francuski producent kosmetyków firma L'Oreal łączy siły z bioinżynieryjnym start-upem Organovo. Chcą razem pracować na drukarką do ludzkiej skóry - pisze BBC News. Skóra ma zostać użyta przy testach produktów tej znanej firmy.

Organovo ogłosiła ostatnio, że jest w stanie wydrukować w technologii 3D ludzką wątrobę. Jednak współpraca w branży kosmetycznej jest pierwszym tego typu porozumieniem.

L'Oreal rozpoczął produkcję ludzkiej skóry jeszcze latach 80. ubiegłego stulecia, jako alternatywę dla testów na zwierzętach. Jednak wprowadzenie do laboratorium drukarek 3D ma unowocześnić ten proces.

Nowa technologia

L'Oreal obecnie wykorzystuje do testów próbki przekazane przez pacjentów poddających się zabiegom chirurgii plastycznej. Produkuje w ten sposób ponad 100 tys. próbek rocznie - część używa do testów swoich kosmetyków, a część sprzedaje konkurencji.

"Nasza współpraca nie tylko doprowadzi do rozwoju nowych zaawansowanych metod produkcji, ale otworzy potencjał dla nowych dziedzin nauki i techniki" - głosi oświadczenie firm.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy drukowane próbki skóry będą dostępne. Firma zaznaczają, że to jeszcze zbyt wczesny etap na takie deklaracje.

BBC podaje, że pionierem w laboratoryjnym rozwoju organów i ich drukowaniu jest Wake Forest Institute for Regenerative Medicine. Tworzy on ludzkie komórki oparte na hydrożelowych podstawach. Organovo stosuje jednak inną technologię produkcji.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane