• rozwiń

Nastolatek zgarnął trzy miliony dolarów. Za granie w grę

Szef MKOl mówi "nie" dla e-sportu na igrzyskach Odtwórz: Szef MKOl mówi "nie" dla e-sportu na igrzyskach
Szef MKOl mówi "nie" dla e-sportu na igrzyskach "Źródło: TVN24 BiS"

16-letni Kyle Giersdorf ze Stanów Zjednoczonych został mistrzem świata w grze komputerowej Fortnite i tym samym wygrał najwyższą w historii e-sportu nagrodę - trzy miliony dolarów.

Kyle Giersdorf w rozmowie z BBC wyznał, że zamierza zaoszczędzić większość otrzymanej sumy. – Wszystko, czego chcę, to nowe biurko i może dodatkowe biurko na moje trofeum – powiedział.

 

Rekordowa pula

W tegorocznych mistrzostwach świata w Fortnite ustanowiono rekordową w historii e-sportu pulę nagród w wysokości 30 milionów dolarów. Rekord ten zostanie jednak pobity już w sierpniu, podczas gamingowych zawodów The International w Szanghaju.

W rozgrywanym na stadionie w Nowym Jorku finale mistrzostw świata w Fortnite wzięli udział gracze z ponad 30 państw. Finałowa setka została wyłoniona w trwających 10 tygodni kwalifikacjach online.

W Fortnite 100 graczy zostaje zrzuconych na wyspę, na której muszą znaleźć broń i wyeliminować siebie nawzajem. Zwycięża ten, kto przetrwa najdłużej.

Gra Fortnite miała swoją premierę w 2017 roku. Obecnie ma ponad 200 milionów zarejestrowanych użytkowników na całym świecie. Sama gra jest darmowa, ale płatne są wszelkie ulepszenia, z których gracze mogą korzystać w trakcie rozgrywki.

Fortnite wywołuje jednak wiele kontrowersji. W kwietniu książę Harry wezwał wręcz do zakazania gry, twierdząc, że została ona "stworzona do uzależnienia".

Szacuje się, że wartość całej branży e-sportu w całym 2019 roku osiągnie miliard dolarów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane