• rozwiń

Pierwszy raz w historii spadła sprzedaż iPhone'ów

Słabe wyniki Apple Odtwórz: Słabe wyniki Apple
Foto: EPA/ROLEX DELA PENA | Video: TVN24 BiS Foto: W Chinach sprzedaż spadła o 26 proc. | Video: Słabe wyniki Apple

To był najgorszy od ponad dekady kwartał dla Apple i pierwszy w historii ze spadkiem sprzedaży iPhone'ów. Amerykański gigant poinformował, że zanotował 13-proc. obniżkę przychodów.

Technologiczny gigant zanotował kwartalną sprzedaż na poziomie 50,55 mld dolarów. W ubiegłym roku było to 58 mld dolarów. To dla firmy pierwszy spadek przychodów od 2003 roku.

Mniej iPhone'ów

Apple sprzedało w ostatnim kwartale 51,2 mln iPhone'ów w porównaniu z 61,2 mln egzemplarzy w analogicznym okresie 2015 roku.

Najsłabszym punktem okazały się Chiny. W Państwie Środka sprzedaż smartfonów z symbolem nadgryzionego jabłka spadła aż o 26 proc. Na słabsze wyniki miał też wpływ silniejszy dolar.

Zysk kwartalny Apple, w ujęciu rocznym, spadł z 13,5 mld do 10,5 mld dolarów.

Niesprzyjające wiatry

Akcje Apple spadły o 8 proc. w handlu posesyjnym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy papiery straciły na wartości już 20 proc.

Firma zapowiedziała jednak, że zwróci akcjonariuszom 50 mld dolarów poprzez zwiększenie wykupu akcji oraz podniesienie kwartalnej dywidendy o 10 proc.

Szef Apple Tim Cook powiedział, że firma dobrze sobie radziła "w obliczu silnych makroekonomicznych przeciwnych wiatrów".

Apple szacuje, że w trwającym obecnie kwartale zanotuje przychód w wysokości od 41 mld do 43 mld dolarów.

Spadek sprzedaży smartfonów miało wpływ na cały przemysł, a firmy mają trudności ze znalezieniem następnego obszaru innowacji - pisze BBC.

W drugim kwartale finansowym sprzedaż iPhone'ów spadła o 16 proc. rok do roku. do 51,1 mln urządzeń. Apple odnotowało 13-proc. spadek przychodów w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane