• rozwiń
  • WIG20 2179.39 +0.68%
  • WIG30 2465.23 +0.56%
  • WIG 57303.23 +0.49%
  • sWIG80 11455.45 +0.05%
  • mWIG40 3640.79 +0.11%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:09

Dostosuj

Zrób sobie robota z RoboCORE. Dzięki Polakom to dziecinnie proste

Zrób sobie robota z RoboCORE. Dzięki Polakom to dziecinnie proste
Foto: Facebook/Husarion Foto: Urządzenie pozwala osobom z podstawową wiedzą programistyczną stworzyć prostego robota w ciągu od kilkudziesięciu minut do kilku godzin

Krakowski start-up technologiczny Husarion zaprezentował w serwisie crowdfundingowym projekt RoboCORE, czyli „serce robotów” - platformę pozwalająca na tworzenie zarówno prostych, jak i profesjonalnych robotów bez specjalistycznej wiedzy i dużych nakładów finansowych.

Urządzenie zostało pokazane w największym serwisie crowdfundingowym świata Kickstarter.com, za pośrednictwem którego polska firma zamierza zebrać 50 tysięcy dolarów, aby rozpocząć produkcję. Przez najbliższe 30 dni kampanię można śledzić i wspierać na oficjalnej stronie projektu w tym portalu.

Czas na robotykę konsumencką

Jak tłumaczy szef Husarion Dominik Nowak, bardzo wysokie koszty projektowania i produkcji podzespołów sprawiają, że roboty wykorzystywane są obecnie głównie w wojsku i przemyśle. - Robotyka konsumencka nie miała dotychczas szans, by się upowszechnić, ale mamy pomysł, jak to zmienić. Chcemy udostępnić szerokiemu audytorium gotowe moduły pozwalające na tworzenie niedrogich robotów o dużych możliwościach - zapowiada.

Każdy robot składa się z trzech elementów: elektroniki, oprogramowania i mechaniki. RoboCORE to połączenie elektroniki i oprogramowania w obudowie o kształcie przypominającym anatomiczne serce. Urządzenie wyposażone w rozbudowane peryferia, wydajny procesor i intuicyjne oprogramowanie oferuje funkcjonalności, takie jak sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie czy strumieniowe przesyłanie dźwięku i obrazu przez internet.

Łatwa budowa

Urządzenie – zapowiadają jego twórcy - pozwala osobom z podstawową wiedzą programistyczną stworzyć prostego robota w ciągu od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Można go zbudować z wykorzystaniem nieużywanych smartfonów czy tabletów, by następnie za pomocą wi-fi lub sieci komórkowej połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w tzw. chmurze obliczeniowej (ang. cloud computing).

Niewielkie (115 x 125 mm w wersji podstawowej oraz 82 x 82 mm w wersji mini) urządzenie kryje w sobie szereg podzespołów udostępniających duże możliwości rozbudowy. Wewnątrz znaleźć można m.in. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB.

Duże perspektywy

Przedstawiciele krakowskiego start-upu oceniają, że rynek robotyki konsumenckiej ma przed sobą olbrzymie perspektywy rozwoju. Według przytoczonego przez nich raportu Business Insider Intelligence, do końca 2019 roku jego wartość może przekroczy 1,5 mld dolarów. Analitycy przewidują ponadto, że rynek ten będzie rozwijać się w tempie 17 proc. rocznie, czyli siedem razy szybciej niż rynek robotów przemysłowych.

- Wierzymy, że współczesna robotyka konsumencka jest na tym samym etapie co przemysł komputerowy pod koniec lat 70. Wtedy niewiele osób doceniało młodych pasjonatów elektroniki, takich jak Bill Gates czy Steve Jobs; teraz podobnie jest z twórcami robotów - ocenił dyrektor techniczny Husarion Radosław Jarema.

Spółka Husarion została założona w Krakowie w 2013 roku przez Dominika Nowaka i Radosława Jaremę, dwóch absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej, pasjonatów robotyki, mechaniki, elektroniki i telekomunikacji. Firmie udało się pozyskać finansowanie z Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego, co pozwoliło rozpocząć pracę nad kolejnymi prototypami RoboCORE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane