• rozwiń

Temat: Szwecja

Rewolucyjne lądowanie. Kontrolerzy naprowadzili samolot z odległości 150 km

Foto: PAP / EPA Foto: Kokpit samolot

- Od dzisiaj normalny ruch pasażerski na lotnisku w Örnsköldsvik będzie odbywać się dzięki zdalnej pracy kontrolerów w Sundsvall. To światowa premiera nowoczesnej technologii, która pozwali na rozwój małych lotnisk - powiedziała Elisabeth Lindgren ze szwedzkiego urzędu ds. lotnictwa cywilnego Luftfartsverket.

Na lotnisku w Örnsköldsvik w Szwecji wylądował we wtorek pierwszy samolot pasażerski naprowadzony przez kontrolerów z oddalonego o 150 km portu lotniczego w Sundsvall. Manewr powiódł się dzięki opracowanej w Szwecji technologii.

Jak studio telewizyjne

Centrum kontroli ruchu lotniczego Remote Tower Center w Sundsvall przypomina nowoczesne studio telewizyjne. Kontrolerzy mają przed sobą ścianę z ekranów LCD. Tradycyjna wieża kontrolna w Örnsköldsvik została zamknięta. Zastąpiły ją kamery, mikrofony oraz czujniki, które w czasie rzeczywistym przesyłają informacje do Sundsvall.

Tam kontroler w zdalnej wieży ma takie same narzędzia i możliwości, jakby znajdował się w tradycyjnym budynku na lotnisku, gdzie de facto wieży nie ma.

Twórcy systemu twierdzą, że pasażerowie i pilot nie będą nawet zdawali sobie sprawy, że w lądowaniu pomógł im kontroler znajdujący się w zdalnej wieży oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od lotniska.

Zdalna wieża ma ułatwić działalność lotnisk o niewielkim ruchu, a także umożliwić niedrogą i bezpieczną kontrolę lotniczą na lotniskach pozbawionych wieży. Warto podkreślić, że z jednego “zdalnego” pomieszczenia można kontrolować kilka lotnisk.

Port lotniczy w Örnsköldsvik obsługuje połączenia regionalne do Sztokholmu i fińskiego Turku, a także loty czarterowe.

Będą kolejne zdalnie sterowane lotniska?

Remote Tower Center otworzyła we wtorek szwedzka minister infrastruktury Anna Johansson. Projekt powstał we współpracy Luftfartsverket oraz koncernu SAAB.

Według Elisabeth Lindgren z Luftfartsverket innowacją już interesują się kolejne lotniska w Szwecji (np. w Linkoepingu) oraz zagraniczne porty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bol
Loading...
Bol
będzie nieciekawie jak ktoś wpadnie na pomysł zmniejszenia ilości kontrolerów lotów żeby zaoszczędzić na premie dla prezesów
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
krowasc
Teraz czekam na zdalne przejmowanie samolotów przez hakerów-terrorystów. 9/11 to przy tym pikuś, jeśli nie trzeba fizycznej obecności na pokładzie...
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Kolega nie do końca zrozumiał o co tu chodzi. Samoloty są normalnie pilotowane, tylko ośrodek kontroli lotów znajduje się zupełnie gdzie indziej, o 150 km od lotniska.
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane