• rozwiń

Oto najszybsza kapsuła transportu przyszłości. Konkurs wygrali studenci

Hyperloop coraz bliżej Odtwórz: Hyperloop coraz bliżej
Hyperloop coraz bliżej "Źródło: TVN24 BiS"

Niemieccy studenci wygrali konkurs Hyperloop Pod. Ich model osiągnął prędkość ponad 320 km/h. Polski zespół przeszedł pozytywnie testy, ale do finałowej trójki nie dostał się.

Należąca do miliardera Elona Muska firma SpaceX od 2015 roku organizuje konkurs Hyperloop Pod, który ma wyłonić najlepszy projekt stworzenia nowego środka transportu - kapsuły Hyperloop.

Niemcy najlepsi

Rywalizacja podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy dotyczy wyglądu pojazdu, a drugi wykorzystanej technologii, która ma zagwarantować najlepsze wyniki. Pierwszy etap odbywał się na początku roku, a drugi zakończył w niedzielę w Hawthorne w stanie Kalifornia.

Zwycięzcami okazali się studenci z Uniwersytetu Technicznego w Monachium, których kapsuła była najszybsza. Trzydziestoosobowa grupa WARR Hyperloop zbudowała z włókna węglowego maszynę wyposażoną w 50 kW silnik, która osiągnęła prędkość 324 km/h.

Zespół Hyper Poland University Team ukończył pozytywnie wszystkie testy, do których podszedł w Kalifornii, ale do finałowej trójki nie dostał się. Oprócz niemieckiego zespołu WARR znalazły się w niej szwajcarski Swissloop i kanadyjski Paradigm.

"Mamy nadzieję, że kolejne testy polskiej kapsuły odbędą się już na naszym polskim torze" - czytamy we wpisie Hyper Poland, opublikowanym na profilu w mediach społecznościowych.

Czym jest Hyperloop?

Hyperloop to nowy środek transportu, który poprzez superszybkie podróże może zrewolucjonizować to, jak się przemieszczamy. Polega na umieszczeniu pod powierzchnią ziemi tuneli, z których odessano powietrze. Powstała próżna służy do zlikwidowania oporu powietrza, dzięki czemu umieszczone w tunelach kapsuły mogą osiągać bardzo wysokie prędkości.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane