• rozwiń
  • WIG20 2204.46 -0.35%
  • WIG30 2492.75 -0.29%
  • WIG 57845.83 -0.24%
  • sWIG80 11419.26 -0.30%
  • mWIG40 3659.18 +0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:59

Dostosuj

Filmy, gry i muzyka bez barier. Chcą ograniczyć geoblokowanie

Filmy, gry i muzyka bez barier. Chcą ograniczyć geoblokowanie
Foto: Shutterstock Foto: Uzgodniono przepisy ws. likwidacji geoblokowania treści cyfrowych

Mieszkańcy UE będą mogli korzystać z legalnie wykupionych treści cyfrowych, jak filmy, muzyka czy e-książki, także w trakcie tymczasowego pobytu w innym kraju unijnym. We wtorek negocjatorzy europarlamentu i rządów państw UE uzgodnili przepisy w tej sprawie.

Rozporządzenie zakłada częściowe zniesienie tzw. geoblokowania, czyli ograniczenia dostępu do treści lub usług online dla użytkowników znajdujących się w określonych regionach geograficznych.

Korzystanie za granicą

Dzięki nowym przepisom użytkownicy platform internetowych umożliwiających oglądanie filmów, seriali i programów telewizyjnych online będą mogli z nich korzystać także podczas podróży za granicę. Zasady te będą dotyczyć także e-książek, gier wideo oraz muzyki online.

- Uzgodnione porozumienie przyniesie konkretne korzyści Europejczykom. Podróżując po Europie, będziemy mogli oglądać wykupione w swoim kraju ulubione seriale czy wydarzenia sportowe i słuchać muzyki. To ważny krok w stronę likwidacji barier na wspólnym rynku cyfrowym - oświadczył we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip.

Według przepisów, aby zapobiec nadużyciom, usługodawcy będą mogli weryfikować kraj stałego zamieszkania użytkownika, nie naruszając przy tym prawa do prywatności.

Rozporządzenie dotyczy dostępu do wykupionych lub subskrybowanych treści cyfrowych. Nieodpłatne usługi audiowizualne, świadczone np. przez publicznych nadawców, także będą mogły być objęte rozporządzeniem, pod warunkiem, że dostawcy tych usług zweryfikują kraj zamieszkania użytkownika.

Jak działa geoblokowanie?

Geoblokowanie najczęściej jest konsekwencją terytorialnych ograniczeń licencyjnych dotyczących emisji treści cyfrowych oraz ochrony praw autorskich. Czasem służy interesom producentów i dystrybutorów, bo cena produktów może być niższa lub wyższa w zależności od lokalizacji kupującego.

System wykrywa zagraniczne IP i automatycznie odcina możliwość korzystania z usługi. W takiej sytuacji użytkownik VOD może bez ograniczeń oglądać ulubiony serial na terenie Polski, ale już na wakacjach w Hiszpanii takiej możliwości nie ma. Według badań z 2015 roku zniesienia tych ograniczeń i możliwości przenoszenia treści cyfrowych w trakcie podróży po UE chce jeden na trzech jej mieszkańców.

Według danych Komisji Europejskiej w 2016 roku około 64 proc. mieszkańców UE odtwarzało online albo ściągało z internetu gry, filmy, zdjęcia czy pliki z muzyką. Coraz częściej użytkownicy korzystają przy tym z urządzeń mobilnych, jak smartfony czy tablety.

Propozycję rozporządzenia w sprawie przenoszenia treści cyfrowych KE przedstawiła w grudniu 2015 roku. Uzgodnione we wtorek porozumienie w sprawie przepisów musi jeszcze zatwierdzić cały Parlament Europejski i rządy państw UE. Rozporządzenie wejdzie w życie dziewięć miesięcy po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.


Zobacz: Młodzież w dobie internetu. "Cały czas są online" (Film z 26.09.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dariusz_koszkulv48j
czyli w koncu iple, playera i vod z tefalpe obejrze za granica? bez kombinowania z ukrywaniem IP albo przerzucania sie na pirackie serwery.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Xymeon
pewnie, że tak.. tylko zamiast zapłacić 19pln zapłacisz 19€. Akurat na blokadach regionalnych my w biedniejszej części UE zyskujemy, kiedy je zdejmą i wyrównają ceny do np. Niemieckich czy Francuskich to nam się to czkawką odbije.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane