• rozwiń
  • WIG20 2283.15 +1.16%
  • WIG30 2630.17 +0.89%
  • WIG 59628.04 +0.65%
  • sWIG80 13953.11 -0.77%
  • mWIG40 4558.08 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Instytucje unijne nie padły ofiarą cyberataku. "Monitorujemy sytuację"

To Rosjanie zaatakowali Wall Street? "Poważny cyberatak" Odtwórz: To Rosjanie zaatakowali Wall Street? "Poważny cyberatak"
To Rosjanie zaatakowali Wall Street? "Poważny cyberatak" "Źródło: TVN24 BiS"

Instytucje i agendy Unii Europejskiej nie ucierpiały w piątkowym cyberataku - poinformował w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. Dodał, że KE jest w tej sprawie w stałym kontakcie z Europolem.

Chodzi o przeprowadzoną w piątek na świecie serię ataków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania, za pomocą którego hakerzy żądali okupu w zamian za odblokowanie dostępu do sieci teleinformatycznych lub komputerów.

- Komisja Europejska nie zanotowała, by którakolwiek z instytucji czy agend unijnych została dotknięta tym atakiem. Wykorzystanie cyberataków do kryminalnych celów to rosnące zagrożenie, które wymaga globalnej odpowiedzi Unii Europejskiej i państw członkowskich. Wszyscy - zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne - powinny traktować tę odpowiedzialność poważnie. Podczas gdy państwa członkowskie są na pierwszej linii frontu (jeśli chodzi o walkę z cyberprzestępczością), Unia Europejska ma istotną rolę do odegrania w kształtowaniu strategii walki z tym zagrożeniami i wzmacnianiu regulacji związanych z cyberbezpieczeństwem i cyberprzestępczością - powiedział Schinas.

Sprawa jest monitorowana

Dodał, że KE jest w kontakcie z centrum ds. walki z cyberprzestępczością w Europolu. Zaznaczył też, że sytuację monitoruje od piątkowego wieczoru unijny komisarz ds. bezpieczeństwa Julian King.

W niedzielę dyrektor Europolu Rob Wainwright ogłosił, że piątkowy atak cybernetyczny z użyciem złośliwego oprogramowania, występującego pod nazwami WannaCrypt, bądź WanaCrypt lub Wcry, dotknął 200 tys. podmiotów w co najmniej 150 krajach.

Oprogramowanie było rozsyłane przez zainfekowane załączniki w e-mailach. Kampania spamowa wykorzystywała e-maile z wezwaniami do zapłaty faktur, ofertami pracy czy ostrzeżeniami bezpieczeństwa. Otwarcie załączników mogło powodować infekcję komputerów.

Ten bezprecedensowy atak zakłócił pracę komputerów w fabrykach, bankach, urzędach, systemach transportowych w Rosji, Brazylii, Hiszpanii, Indiach, USA czy na Ukrainie. Ucierpiał w nim m.in. hiszpański gigant telekomunikacyjny Telefonica, niemieckie koleje Deutsche Bahn, francuski producent samochodów Renault, amerykańskie przedsiębiorstwo spedycyjne FedEx oraz ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji.

W Japonii atak dotknął 600 firm, m.in. koncerny Nissan i Hitachi. W Chinach - jak podała agencja Xinhua - jego ofiarą padło ponad 29 tys. chińskich instytucji, głównie uniwersytety i inne instytucje edukacyjne, a także dworce kolejowe, poczta, stacje benzynowe, szpitale, biura, centra handlowe i urzędy.

Eksperci od cyberbezpieczeństwa ostrzegają, że kolejny taki atak może mieć jeszcze poważniejsze skutki, jeśli nie zostaną wprowadzone większe zabezpieczenia w systemach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane